Festiwal Beskidów i Śląska Cieszyńskiego Dziewięćsił – Tego Jeszcze Nie Było!
W najbliższy weekend w dniach 26-28 maja 2023 r. szykuje się impreza jakiej w naszych stronach jeszcze nie było! Dzięki połączeniu wspólnych sił regionu Beskidów i Śląska Cieszyńskiego i przede wszystkim miłości do Beskidów, wspólnej pasji, dobrych chęci i kreatywności organizatorów powstał Festiwal Dziewięćsił, którego pierwszą odsłonę będzie można podziwiać już niebawem w dziewięciu lokalizacjach: Szczyrku, Bielsku-Białej, Brennej, Cięcinie, Cieszynie, Istebnej, Ustroniu, Wiśle oraz Żywcu.
Festiwal z założenia promować ma zarówno walory przyrodnicze południowej części województwa śląskiego, jak również jego bogate dziedzictwo kulturowe. Koncepcję festiwalu oparto na dziewięciu siłach inspirowanych opowieścią o górskiej roślinie o nazwie dziewięćsił. Dawno temu górale opowiadali, że dziewięćsił kryje w sobie dziewięć mocy, które przekazują człowiekowi dziewięć sił. A te siły są dziewięć razy lepsze niż moce pochodzące od innych roślin. Kto napotkał na swej drodze dziewięćsił miał żyć w zdrowiu długie lata.
Mamy więc:
- siłę miejsca pokazującą najciekawsze zakątki południowej części naszego region
- siłę tradycji ukazującą dziedzictwo kulturowe Śląska Cieszyńskiego i beskidzkich Górali
- siłę natury ukazujące piękno przyrody, szlaków górskich,
- siłę historii sięgającą wielowiekowej tradycji Śląska Cieszyńskiego i kultury Wołoskiej
- siłę smaku pachnącą regionalną kuchnią i tradycyjnymi lokalnymi produktami
- siłę ducha przedstawiającą dorobek, charyzmę i obyczaje mieszkańców Śląska Cieszyńskiego i beskidzkich Górali
- siłę kultury wyrażoną muzyką, śpiewem, tańcem, strojem, obrzędami ludowymi oraz gwarą
- siłę źródeł dających początek górskim potokom, strumieniom i rzekom.
- siłę ruchu dla wszystkich spragnionych aktywnego wypoczynku na wspaniałych górskich szlakach pieszych i rowerowych.
W oparciu o tak wybrane siły, Dziewięćsił Festiwal Beskidów i Śląska Cieszyńskiego promować będzie całe bogactwo turystyczne i kulturowe regionu.
Przez 3 dni trwania festiwalu odbędzie się łącznie ponad 80 różnego rodzaju atrakcji oraz blisko 30 koncertów.
Juź w najbliższy piątek 26 maja na terenie Hali Skrzyczeńskiej i ośrodka Szczyrk Mountain Resort w Szczyrku, który aktywnie włączył się w organizację wydarzenia przewidziano szereg atrakcji. Tego dnia wjazd koleją gondolową na Halę Skrzyczeńską od godz. 16.00 będzie można kupić w promocyjnej cenie 19,00 zł*. (* bilet dla 1 osoby, tam i z powrotem). W programie imprezy zaplanowano m.in. akcję “Etno Graffiti z Maciejem Szymonowiczem, czyli malowanie symboli i ornamentów karpackich na głazach i kamieniach w rejonie Hali Skrzyczeńskiej, koncerty zespółów: “Ondraszek”, “Bartnicky”, “Vołosi”, spotkanie z mitologią słowiańską oraz Pawłem Więzikiem autorem powieści “Dreszcze Beskidów” w chacie u Guślarza. Ciekawą propozycją zdaje się być “Silent Party”, czyli taniec w pozornie kompletnej ciszy w rytm muzyki w futyrystycznych słuchawkach. W dowolnym momencie będzie można zmienić kanał i posłuchać czegoś innego. Nie zabraknie również Kina Letniego pod “chmurką”.
Przewidziano również atrakcje dodatkowe w postaci: animacji i konkursów dla dzieci “Gondola Session”, gdzie jeden z wagoników kolejki zamieni się w studio muzyczne, w którym zagrają beskidzcy górale oraz camping dla prawdziwych poszukiwaczy przygód, którym niestraszny jest nocleg pod gwiazdami na wydzielonym terenie na Hali Skrzyczeńskiej,
W Szczyrku nie zabraknie również wydarzeń towarzyszących jak: akcja „Przewodnik czeka”, czyli bezpłatne wyjście na Skrzyczne pod okiem przewodnika – ratownika Grupy Beskidzkiej GOPR, akcja „Nuta Idzie Po Beskidzie” – występ kapeli góralskiej na górskim szlaku oraz bezpłatne zwiedzanie Muzeum Górskiego w Szczyrku.
SZCZEGÓŁÓWE PROGRAMY WYDARZEŃ W 9 FESTIWALOWYCH LOKALIZACJACH:
Serdecznie zapraszamy w imieniu organizatorów imprezy!
Nie może Was tam zabraknąć!
MWZ
Źródło: Powiat Bielski