Podsumowanie innowacji edukacyjnej w ZSP Bestwina
„Eko-dzieciaki to z Bestwiny przedszkolaki” – podsumowanie innowacji edukacyjnej.
„Dzień dobry Przedszkolaki z Bestwiny – Smerfy, Misie, Jeżyki, Małpki, Tygryski, Liski, Pszczółki i Biedronki. Ciepłe pozdrowienia od Matki Ziemi! Jesteście dla mnie bardzo ważni, ponieważ jesteście moimi najmłodszymi i najbardziej cennymi mieszkańcami. Chcę, abyście byli zdrowi i szczęśliwi, a także byście pomagali mi w dbaniu o naszą planetę. Ja, Matka Ziemia, jestem odpowiedzialna za dostarczanie wam jedzenia, wody i powietrza, których potrzebujecie do życia. Współpracuję ze słońcem, wiatrem i wodą, aby zapewnić optymalne warunki do wzrostu roślin, które stanowią pożywienie dla wielu zwierząt i ludzi. Jednakże, ostatnio zauważyłam, że ludzie traktują mnie nieodpowiedzialnie i nie dbają o mnie. Zanieczyszczają powietrze, wodę i ziemię, dlatego tak ważne jest, abyście nauczyli się, jak dbać o naszą planetę. Wiecie już z zajęć, że możecie to robić poprzez segregowanie śmieci, oszczędzanie wody, unikanie marnowania jedzenia oraz korzystanie z energii odnawialnej. Możecie też zachęcać innych do robienia tego samego i przypominać im o tym, jak ważne jest dbanie o nasze środowisko. Pamiętajcie, że macie ogromny wpływ na stan naszej planety i na jej przyszłość. Dlatego zróbcie to, co w Waszej mocy, aby pomóc mi w utrzymaniu naszej planety w dobrej kondycji. Jestem uradowana, że tak pięknie obchodzicie moje święto – Dzień Ziemi. Wasze ubrania mają dziś mój ulubiony zielony kolor. Za moment wyruszycie z waszymi paniami na przedszkolną przygodę! Podążajcie za wskazówkami widocznymi na czerwonych kartkach, a po wykonaniu każdego zadania, zabierzcie ze sobą nagrodę. Życzę Wam wspaniałej zabawy, jestem dumna z tego, że Eko-dzieciaki to z Bestwiny przedszkolaki!”
– Tymi słowami przywitała nas Matka Ziemia 20 kwietnia, rozpoczynając obchody Dnia Ziemi będące częścią innowacji pedagogicznej „Eko-dzieciaki to z Bestwiny przedszkolaki”. W każdej sali zdobywaliśmy wiedzę i umiejętności związane z ekologią. Segregowaliśmy śmieci do worków w odpowiednich kolorach, układaliśmy puzzle, decydowaliśmy, które zdanie o ochronie środowiska jest prawdziwe, a które fałszywe, a także które z zachowań przedstawionych na obrazkach sprawia, że oszczędzamy wodę. Wielką radość sprawiła nam gimnastyka oraz ścieżka sensoryczna w całości stworzone z materiałów z recyklingu. Wzięliśmy udział w kodowaniu, zadaniach matematycznych oraz czytaniu i omawianiu wiersza związanego z czystym powietrzem. To był wspaniały dzień, ale nie koniec przygód. Wyposażeni w kolorowe worki i rękawiczki, posprzątaliśmy okolicę naszego przedszkola.
W ramach realizowanej innowacji, przedszkolaki uczestniczyły także w dniach tematycznych, zakładaniu sadu, jagodownika i klombu kwietnego na terenie przedszkola, a także budowały budki dla owadów, jeży i wiewiórek. Wspólnie z nauczycielkami i rodzicami tworzyły karmniki, instrumenty i zabawki z materiałów z recyklingu, których wystawa miała miejsce na Pikniku Rodzinnym wieńczącym naszą innowację. Kończąc ten rok szkolny jesteśmy „bogatsi” o 202 małych ekologów dbających o środowisko naturalne, ciekawych dalszego poznawania świata przyrody i odpowiedzialnych za otaczający nas świat.
Joanna Markiel
Źródło: bestwina.pl