26/05/2024

9. Festiwal Ekodzieło

0

Na zdjęciu miejsce gdzie na niegrzebalnej części cmentarza żydowskiego przy ul. Cieszyńskiej w Bielsku-Białej powstanie Tajemniczy Ogród, fot. Klub Gaja

Na Festiwal Ekodzieło zaprasza 22-23 maja Klub Gaja. W Bielsku-Białej w Tajemniczym Ogrodzie na cmentarzu żydowskim przy ul. Cieszyńskiej odbędą się warsztaty ekologiczne i artystyczne, m.in. o koszeniu kosą tradycyjną, pszczołach i dzikich zwierzętach.

Wspólnie z młodzieżą Klub Gaja stworzy instalację Drzewo – Słowo – Wiatr. A bielszczanki i bielszczan stowarzyszenie zaprasza do ogrodu Galerii Bielskiej BWA Willi Sixta na wysłuchanie ciekawostek o rosnących tam drzewach. Festiwal zakończy się pokazem filmu LunanaSzkoła na końcu świata w Gminnym Ośrodku Kultury Promyk w Bystrej. Film o podróży do wioski położonej w Himalajach po raz pierwszy w historii Bhutanu został nominowany do Oscara.

W ramach Festiwalu Ekodzieło 22 i 23 maja od godziny 10.00 Klub Gaja zaprosił uczniów z bielskich szkół do czynnej edukacji w Tajemniczym Ogrodzie, który powstał na nieużytku cmentarza żydowskiego. Podczas warsztatów z Benem Lazarem – wędrownym nauczycielem permakultury i opiekunem Ogrodu Gai na Podlesiu, młodzież dowie się, jak wybrać kosę, przygotować ją do koszenia i pracować z nią w terenie. Razem z edukatorami Klubu Gaja uczestnicy zajęć poznawać będą zwyczaje pszczół i zobaczą pasiekę edukacyjną, którą Klub Gaja założył wspólnie z firmą ALDI. Wykonają budki lęgowe. m.in. dla ptaków i wiewiórek. Usłyszą o gatunkach inwazyjnych – niebezpiecznych gościach i będą usuwać rdestowaca ostrokończystego z terenu Tajemniczego Ogrodu. Praca nad instalacją artystyczną Drzewo – Słowo – Wiatr połączy ciszę z kręgiem opowieści i przyrodą miejsca.

– Tajemniczy Ogród stał się miejscem edukacji poprzez działanie, ale także refleksję i zadumę. Takie niezwykłe wyspy skupienia, dające nam możliwość wniknięcia w ważne dla nas sprawy, są nam niezbędne w czasach pośpiechu i niepewności. Edukacja dla przyszłości nie może opierać się tylko na suchych informacjach, ale powinna budować w nas emocjonalne związki z historią, kulturą czy przyrodą miejsc, w których żyjemy. Festiwal Ekodzieło umożliwia w szczególności młodym ludziom kontakt z żywą i konkretną edukacją w przestrzeni natury. To właśnie jest ekologia poprzez działanie – mówi Jacek Bożek z Klubu Gaja.

22 maja o godzinie 17.00 Gaja zaprasza wszystkich chętnych do ogrodu Galerii Bielskiej BWA Willi Sixta na wysłuchanie powieści o drzewach tam rosnących, które przygotował Jarosław Kasprzyk z klubu.

Festiwal zakończy się pokazem filmu LunanaSzkoła na końcu świata we wtorek 23 maja o godzinie 19.00 w Gminnym Ośrodkiem Kultury Promyk w Bystrej Śląskiej. Filmowa podróż do bhutańskiej wioski położonej w Himalajach została nominowana do Oscara i zdobyła kilkanaście nagród publiczności na festiwalach filmowych. Film jest afirmacją życia w zgodzie z prawami natury, a także lekcją tego, co w życiu jest najważniejsze. Po pokazie rozmowa z Jackiem Bożkiem o szkołach, które odwiedzał w Himalajach.

9. Festiwal Ekodzieło objęty jest honorowym patronatem prezydenta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego i realizowany jest we współpracy z miastem, Gminą Wyznaniową Żydowską, Galerią Bielską BWA i Gminnym Ośrodkiem Kultury Promyk w Bystrej. Wydarzenie dofinansowano ze środków miasta Bielska-Białej i gminy Wilkowice oraz projektu Tajemniczy Ogród w Bielsku-Białej wspieranego przez TJX UK.

program Festiwalu Ekodzieło 2023
Bielsko-Biała
Tajemniczy Ogród

22 maja (poniedziałek), godz. 10.00
Kosimy – warsztaty koszenia kosą tradycyjną prowadzi Ben Lazar – opiekun Ogrodu Gai na Podlesiu (warsztaty dla szkół)
Zapylamy – warsztaty o pszczołach prowadzą edukatorzy Klubu Gaja (warsztaty dla szkół)
Drzewo – Słowo – Wiatr – warsztat ekologiczno-artystyczny prowadzą edukatorzy Klubu Gaja (warsztat dla szkół)
Niebezpieczni goście – warsztaty o gatunkach inwazyjnych prowadzą edukatorki Klubu Gaja (warsztaty dla szkół)
Ogrody dla przyrody – warsztaty budowy budek lęgowych prowadzą edukatorzy Klubu Gaja (warsztaty dla szkół)

Galeria Bielska BWA
Ogród Willi Sixta
22 maja (poniedziałek), godz. 17.00
Ciekawostki o drzewach w ogrodzie Willi Sixta – prowadzi Jarosław Kasprzyk z Klubu Gaja (wstęp wolny)

Bielsko-Biała
Tajemniczy Ogród
23 maja (wtorek), godz. 10.00
Niebezpieczni goście – warsztaty o gatunkach inwazyjnych prowadzą edukatorki Klubu Gaja (warsztaty dla szkół)
Zapylamy – warsztat o pszczołach prowadzą edukatorzy Klubu Gaja (warsztaty dla szkół)
Ogrody dla przyrody – warsztaty budowy budek lęgowych prowadzą edukatorzy Klubu Gaja (warsztaty dla szkół)

Bystra Gminny
Ośrodek Kultury Promyk Kino Promyk
23 maja (wtorek), godz. 19.00
Lunana. Szkoła na końcu świata – pokaz film (Bhutan/Chiny 2019), reżyseria Pawo Choyning Dorji, (wstęp wolny)
po pokazie rozmowa z Jackiem Bożkiem o szkołach w Himalajach

Źródło: UM Bielsko-Biała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights