15/07/2024

Festiwal Beskidów i Śląska Cieszyńskiego Dziewięćsił – Tego Jeszcze Nie Było!

0

W najbliższy weekend w dniach 26-28 maja 2023 r. szykuje się impreza jakiej w naszych stronach jeszcze nie było! Dzięki połączeniu wspólnych sił regionu Beskidów i Śląska Cieszyńskiego i przede wszystkim miłości do Beskidów, wspólnej pasji, dobrych chęci i kreatywności organizatorów powstał Festiwal Dziewięćsił, którego pierwszą odsłonę będzie można podziwiać już niebawem w dziewięciu lokalizacjach: Szczyrku, Bielsku-Białej, Brennej, Cięcinie, Cieszynie, Istebnej, Ustroniu, Wiśle oraz Żywcu. 

Festiwal z założenia promować ma  zarówno walory przyrodnicze południowej części województwa śląskiego,  jak również jego bogate dziedzictwo kulturowe. Koncepcję festiwalu oparto na dziewięciu siłach inspirowanych opowieścią o górskiej roślinie o nazwie dziewięćsił. Dawno temu górale opowiadali, że dziewięćsił kryje w sobie dziewięć mocy, które przekazują człowiekowi dziewięć sił.  A te siły są dziewięć razy lepsze niż moce pochodzące od innych roślin. Kto napotkał na swej drodze dziewięćsił miał żyć w zdrowiu długie lata.

Mamy więc:

  • siłę miejsca pokazującą najciekawsze zakątki południowej części naszego region
  • siłę tradycji ukazującą dziedzictwo kulturowe Śląska Cieszyńskiego i beskidzkich Górali
  • siłę natury ukazujące piękno przyrody, szlaków górskich,
  • siłę historii sięgającą wielowiekowej tradycji Śląska Cieszyńskiego i kultury Wołoskiej
  • siłę smaku pachnącą regionalną kuchnią i tradycyjnymi lokalnymi produktami
  • siłę ducha przedstawiającą dorobek, charyzmę i obyczaje mieszkańców Śląska Cieszyńskiego i beskidzkich Górali
  • siłę kultury wyrażoną muzyką, śpiewem, tańcem, strojem, obrzędami ludowymi oraz gwarą
  • siłę źródeł dających początek górskim potokom, strumieniom i rzekom.
  • siłę ruchu dla wszystkich spragnionych aktywnego wypoczynku na wspaniałych górskich szlakach pieszych i rowerowych.

W oparciu o tak wybrane siły, Dziewięćsił Festiwal Beskidów i Śląska Cieszyńskiego promować będzie całe bogactwo turystyczne i kulturowe regionu.

Przez 3 dni trwania festiwalu odbędzie się łącznie ponad 80 różnego rodzaju atrakcji oraz blisko 30 koncertów.

Juź w najbliższy piątek 26 maja na terenie Hali Skrzyczeńskiej i ośrodka Szczyrk Mountain Resort w  Szczyrku, który aktywnie włączył się w organizację wydarzenia przewidziano szereg atrakcji.  Tego dnia wjazd koleją gondolową na Halę Skrzyczeńską od godz. 16.00 będzie można kupić w promocyjnej cenie 19,00 zł*. (* bilet dla 1 osoby, tam i z powrotem). W programie imprezy zaplanowano m.in. akcję “Etno Graffiti z Maciejem Szymonowiczem, czyli malowanie symboli i ornamentów karpackich na głazach i kamieniach w rejonie Hali Skrzyczeńskiej, koncerty zespółów:  “Ondraszek”, “Bartnicky”, “Vołosi”, spotkanie z mitologią słowiańską oraz Pawłem Więzikiem autorem powieści “Dreszcze Beskidów” w chacie u Guślarza. Ciekawą propozycją zdaje się być “Silent Party”, czyli taniec w pozornie kompletnej ciszy w rytm muzyki w futyrystycznych słuchawkach. W dowolnym momencie będzie można zmienić kanał i posłuchać czegoś innego.  Nie zabraknie również Kina Letniego pod “chmurką”.

Przewidziano również atrakcje dodatkowe w postaci: animacji i konkursów dla dzieci “Gondola Session”, gdzie jeden z wagoników kolejki zamieni się w studio muzyczne, w którym zagrają beskidzcy górale oraz camping dla  prawdziwych poszukiwaczy przygód, którym niestraszny jest nocleg pod gwiazdami na wydzielonym terenie na Hali Skrzyczeńskiej, 

W Szczyrku nie zabraknie również wydarzeń towarzyszących jak: akcja „Przewodnik czeka”, czyli bezpłatne wyjście na Skrzyczne pod okiem przewodnika – ratownika Grupy Beskidzkiej GOPR, akcja „Nuta Idzie Po Beskidzie” – występ kapeli góralskiej na górskim szlaku oraz bezpłatne zwiedzanie Muzeum Górskiego w Szczyrku. 

SZCZEGÓŁÓWE PROGRAMY WYDARZEŃ W 9 FESTIWALOWYCH LOKALIZACJACH: 

Szczyrk

Bielsko-Biała

Brenna

Cięcina

Cieszyn

Istebna

Ustroń

Wisła

Żywiec

Serdecznie zapraszamy w imieniu organizatorów imprezy!

Nie może Was tam zabraknąć! 

MWZ

Źródło: Powiat Bielski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights