28/05/2024

Jazda motocyklem to dla coraz większej grupy osób pasja, a zarazem łatwiejszy i szybszy sposób przemieszczania się z punktu A do punktu B. Dla innych to weekendowe hobby, aby poczuć „wiatr we włosach”. Należy pamiętać, że jazda motocyklem, to oprócz wielkiej frajdy, także pewne ryzyko. Zarówno wśród motocyklistów, jak i innych uczestników ruchu drogowego są osoby jeżdżące zgodnie z obowiązującymi przepisami, ale również tacy, którzy bagatelizują obowiązujące przepisy. Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, do których wliczamy motocyklistów, kiedy dochodzi do zdarzenia drogowego w postaci wypadku lub kolizji nie są chronieni przez pasy bezpieczeństwa czy elementy karoserii.

Sezon motocyklowy rozpoczęty. Utrzymująca się od paru dni słoneczna letnia pogoda sprzyja wyjazdom. Wraz z nasileniem ruchu, wzrasta niebezpieczeństwo wypadku. Często kierowcy, zapominają o zagrożeniach, jakie mogą stwarzać dla siebie i innych uczestników ruchu. Do wypadków najczęściej dochodzi przez nadmierną prędkość, nieprawidłowe wyprzedzanie lub nieustąpienie pierwszeństwa. Niestety w ostatnich dniach na terenie Bielska-Białej i  powiatu  w okresie  trzech dni doszło aż do pięciu zdarzeń drogowych z udziałem motocyklistów. Jedno z nich było śmiertelne.

Bezpieczeństwo motocyklistów zależy w dużej mierze od innych uczestników ruchu. Lato charakteryzuje się zwiększoną liczbą motocykli na drogach, o czym z kolei powinni pamiętać podróżujący samochodami. Bezpieczeństwo osób poruszających się jednośladami jest bardzo ważne, gdyż są oni niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego.

Apelujemy o rozsądek i wyobraźnię — motocyklista często nie jest w stanie wykonać takich manewrów hamowania i omijania, jakie można wykonać samochodem. Świadomość taka powinna towarzyszyć każdemu kierowcy.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego, motocykliści powinni stosować się do podstawowych zasad:
• przestrzegać dozwolonych limitów prędkości,
• zachować bezpieczny odstęp od innych pojazdów,
• obserwować drogę, aby w razie niebezpiecznej sytuacji móc zareagować,
• zachować szczególną ostrożność podczas wykonywania manewru wyprzedzania, skręcania czy też zmiany pas ruchu.

Źródło KMP Bielsko-Biała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights