26/05/2024

Józef Smoliński – wernisaż malarstwa

0

Józef Smoliński, jest artystą nieprofesjonalnym z bogatym dorobkiem twórczym w sztuce rysunku tuszem. W swojej pracy zagłębia się w struktury fragmentów krajobrazu i architektury, analizując zawarte w nich grę światła i cienia, co nadaje pracom autora unikalny nastrój.

Czerń i biel od lat kuszą swoim wdziękiem rysowników. Józef Smoliński jest jednym z nich. Używając tuszu, przenosi uroki otaczającego świata na biały arkusz papieru. Jest to znakomity pretekst do przedstawienia rysunkowych interpretacji, w których ujawniają się jego duże możliwości warsztatowe. Treść obrazów jest odzwierciedleniem podróży i obserwacji przyrody, odkrywaniem niepowtarzalnego języka plastycznego artysty. W pracach pana Józefa dominuje monochromatyczna struktura i niezwykła gra światła i cienia, które nierozerwalnie zespolone nie mogłyby bez siebie istnieć.

Według słów pana Józefa, rysunek pociągał go od wczesnych lat szkolnych, kiedy to fascynował go świat “koni i wojów.” Urodził się w Kłobucku, mieście położonym na terenie historycznej małopolski, a obecnie w województwie śląskim. We wczesnym okresie szkolnym poznawał technikę akwareli pod kierunkiem swojego ojca, który – jak wspomina pan Józef – prowadził jego kreskę. Wykształcenie średnie zdobywał w technikum elektryczno-mechanicznym w Chorzowie. Służba w wojsku przeniosła go do Wrocławia.
W latach 80-tych zamieszkał w Bielsku-Białej, gdzie mieszka i tworzy do dziś.

W ciągu swojej wędrówki życiowej, były chwile, kiedy zatrzymywał się i kontemplował otoczenie. Coś go porywało do tego, by “zatrzymać” obraz wykreowany przez przyrodę i człowieka. W 1984 roku, w bielskiej galerii, obejrzał wystawę rysunków ołówkiem Józefa Lato i to właśnie wtedy zrodziła się myśl, aby wykorzystać tusz do zapisywania swoich przeżyć artystycznych, wywołanych przez kontakt z przyrodą i obserwacją budynków wkomponowanych w otaczający nas krajobraz. Jako pasjonat sztuki, pan Józef tworzy, ogląda i kolekcjonuje prace innych artystów oraz wystawia swoje obrazy w miejscach dostępnych dla każdego. W swoim dorobku ma udział w wystawach zbiorowych grafiki oraz indywidualnych m.in. w Klubie Nauczyciela w kawiarence Przy Studni Jakubowej, Galerii na Zdrojowej oraz filiach Książnicy Beskidzkiej.

Jego najnowsza wystawa zaprezentowana będzie od 25 lipca w Muzeum Regionalnym w Bestwinie.

Źródło: bestwina.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights