17/06/2024

„Matematyka jest wszędzie” – sukces ucznia ZSP Bestwina w ogólnopolskim konkursie

0

W tym roku szkolnym 2022/2023 miała miejsce XII edycja konkursu o zasięgu ogólnopolskim „Matematyka jest wszędzie”. Jest to konkurs interdyscyplinarny. Temat w tym roku obejmował matematykę i historię, czyli „Matematyka w historii, historia w matematyce”.

Uczniowie byli oceniani w 3 kategoriach wiekowych:

Alfa – klasy 4 do 6

Beta – klasy 7-8

Gama – szkoły ponadpodstawowe

Paweł Świerkot, uczeń z klasy 8 ze Szkoły Podstawowej im. św. Jana Kantego w Bestwinie startował w kategorii Beta, czyli klas 7-8. Został przygotowany przez panią mgr Dorotę Surowiak, która uczy historii. Wspierała ją pani mgr Aneta Pasierbek – nauczycielka matematyki. Bardzo ważną rolę odegrali rodzice Pawła, którzy czuwali nad swoim synem w przygotowaniach do konkursu.

Pierwszym etapem był wybór właściwego tematu. Wspólnie zdecydowaliśmy się na zagadnienie „Wielcy odkrywcy i matematyka – co ich łączy?”. Nie ukrywam, że temat był niełatwy, Paweł musiał zaprezentować w taki sposób ową problematykę, żeby wybrzmiała, iż matematyka jest w historii a historia w matematyce. Przygotowania trwały ponad 2 miesiące. W końcu, 19 maja 2023 roku Paweł stanął ze swoją pracą projektową przed komisją konkursową w sali wykładowej w WOM-ie na ul. Legionów w Bielsku-Białej. Wyzwanie udźwignął. W ciekawy i interesujący sposób zaprezentował to nad czym pracowaliśmy przez 2 i pół miesiąca. Efektem naszego wspólnego wysiłku było zdobycie II miejsca ex aequo. Dodam, iż startowaliśmy w tym konkursie po raz pierwszy. Był on zarówno dla Pawła jak i dla mnie inspiracją do innego spojrzenia na historię i matematykę. Dzięki konkursowi mogliśmy również poznać innych uczestników, którzy w niezwykle ciekawy sposób prezentowali swoją pracę projektową.

30 maja 2023 roku w imieniu Pawła Świerkota odebrałam cenną nagrodę, która zostanie przekazana na apelu w szkole.

W tym miejscu pragnę również podziękować panu Ryszardowi Gawronowi z Żywca, który wypożyczył nam dwa wspaniałe modele statków z XV i XVII wieku. Jest on z zamiłowania modelarzem. Owe modele stały się punktem kulminacyjnym wystąpienia Pawła Świerkota.

Link do strony z wynikami konkursu https://matsp.wombb.edu.pl/matematyka-jest-wszedzie

Tekst: Dorota Surowiak, nauczyciel historii

Źródło: bestwina.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights