29/05/2024

Przypnij duszę do ciała! Zapnij pasy i żyj! (video)

0

Obraz Lorenzo Cafaro z Pixabay

Zapięte pasy bezpieczeństwa co najmniej dwukrotnie zwiększają szanse przeżycia wypadku samochodowego. Umożliwiają także lepsze wyczucie ruchów pojazdu i precyzję kierowania. Musimy pamiętać, że choć w pojeździe znajduje się kilka elementów mających wpływ na nasze bezpieczeństwo – poduszka powietrzna zabezpiecza przed urazami głowę, właściwie ustawiony zagłówek chroni szyję, a zapięty pas zabezpiecza całe ciało – to mogą one nam pomóc tylko wtedy, gdy są prawidłowo użytkowane.

W chwili zderzenia samochodu jadącego z prędkością około 50 km/h z nieruchomą masywną przeszkodą, na ludzi wewnątrz auta działa ogromna siła przeciążenia. Osoba o wadze ciała 75 kg przez moment ma „masę zderzeniową” około 3750 kg. Nikt nie jest w stanie przeciwstawić się takiej sile – nieprzypięta osoba zostanie po prostu rzucona na deskę rozdzielczą albo wypadnie przez szybę. Jedyną szansą, aby tego uniknąć, są dobrze zapięte pasy bezpieczeństwa. Ich zadaniem jest „przywiązanie” człowieka do fotela i utrzymanie w pozycji siedzącej w momencie zderzenia tak, aby ciało nie uderzyło w twarde elementy kabiny, ani z niej nie wypadło.

Każda osoba w samochodzie zajmująca miejsce wyposażone w pasy, powinna je zapiąć jeszcze zanim pojazd ruszy. Tak naprawdę w interesie tych, którzy siedzą z przodu jest, aby pasy zapięli również pasażerowie siedzący z tyłu. Prawa fizyki są bezwzględne dla uczestników wypadków – w momencie czołowego zderzenia, pasażer siedzący z tyłu bez zapiętych pasów, z ogromnym impetem uderzy w osobę siedzącą przed nim.

Zapinając pasy, większość z nas robi to automatycznie. Okazuje się jednak, że są kwestie, na które powinniśmy zwracać uwagę, aby zminimalizować ryzyko urazów podczas ewentualnego zdarzenia drogowego.

Pamiętajmy!

– prawidłowo zapięte pasy powinny płasko przylegać do ciała;
– pas biodrowy powinien opinać biodra jak najniżej w stosunku do brzucha;
– pas piersiowy powinien przebiegać nad środkiem barku, bez tendencji do zsuwania się z ramienia – w tym celu należy dopasować górny punkt mocowania pasów bezpieczeństwa (na bocznym słupku);
– po zapięciu klamry należy naciągnąć pas piersiowy, żeby wyeliminować luzy. Pas działa tym skuteczniej, im ściślej opasuje chronioną osobę.

Źródło: KMP Bielsko-Biała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights