28/05/2024

Ze zbiorów Jacka Kachla

Stowarzyszenia Olszówka i Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne zapraszają na cykl wycieczek historycznych po mieście. Pierwsza z nich odbędzie się już 11 czerwca. Historyk Piotr Kenig poprowadzi zainteresowanych historią Białej widzianą poprzez pryzmat ratuszy. Trzeba się zapisać!

– Badania archeologiczne prowadzone w 2022 r. na pl. Wojska Polskiego stały się impulsem do ponownego przeanalizowania historii siedzib władz miejskich Białej. Przez dłuższy czas funkcję tę pełniła gospoda starościńska w północnej części Rynku. W 1750 r. oddano do użytku drewniany ratusz w pierzei południowej (ul. 11 Listopada 38), zastąpiony w 1827 r. piętrowym budynkiem murowanym, przekształconym do dzisiejszej postaci w l. 1868–1871. W 1897 r. ojcowie miasta przenieśli się do nowego gmachu, od 1951 r. będącego ratuszem połączonego dwumiasta Bielska-Białej – informuje Piotr Kenig. 

Podczas spaceru, którego początek zaplanowano na godz. 10.00, szczegółowo przedstawiona zostanie także historia zabudowy placów: Wojska Polskiego i Ratuszowego.

W tym roku wycieczki historyczne Szlakami Bielska-Białej skupiają się na rocznicach – 300. rocznicy nadania Białej praw miejskich oraz 50. urodzinach Malucha.

Kolejne terminy i tematy wycieczek:
18 czerwca o godz. 10.00 – Michal Bohúň – słowacki twórca narodowy w Białej, prowadzenie Teresa Dudek-Bujarek;
24 czerwca o godz. 10.00 – Architektura i urbanistyka z czasów założenia Białej, prowadzenie dr Ewa Janoszek;
25. czerwca o godz. 10.30 – Przed i po Bielskim Syjonie, prowadzenie Andrzej Czauderna.

Wszystkie wycieczki są bezpłatne. Obowiązują zapisy na poszczególne wycieczki (wyłącznie w tygodniu przed daną wycieczką); nie można zapisać się na wszystkie wycieczki naraz. Zapisywać się można mailowo – stowarzyszenieolszowka@gmail.com – lub SMS-em – na nr tel. 693 315 998, podając w treści maila lub SMS-a swoje imię i nazwisko.
Potwierdzeniem uczestnictwa w wycieczce jest otrzymanie informacji o miejscu zbiórki.

Aktualne informacje na bieżąco pojawiają się na https://www.facebook.com/StowarzyszenieOlszowka

Projekt realizowany ze środków z akcji 1,5 proc. dla Stowarzyszenia Olszówka – Organizacji Pożytku Publicznego, dofinansowanie: Bielsko-Biała, patronat: Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne

opr. JacK

Źródło: UM Bielsko-Biała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights