21/05/2024

Słoneczna pogoda i wysokie temperatury powietrza choć dla wielu przyjemne, dla innych mogą stanowić poważne zagrożenie. Pamiętajmy o wymagających naszej opieki – dzieciach, czy seniorach. W żadnym przypadku nie pozostawiajmy ich nawet na chwilę w samochodach, bądź na otwartym terenie, gdzie grozi przegrzanie, albo porażenie słoneczne. Nie zapominajmy też o zwierzętach!

Słoneczne dni i wysokie temperatury powietrza zachęcają do spędzania czasu poza domem. Należy pamiętać, że taka aura, choć dla wielu osób jest bardzo przyjemna, jest także niebezpieczna i zagraża nie tylko zdrowiu, ale i życiu ludzi i zwierząt.

Szczególnie narażone są dzieci i seniorzy, a także osoby, które na co dzień wymagają stałej opieki. Nie pozostawiajmy ich w zamkniętych samochodach, czy na otwartym terenie w miejscach nasłonecznionych. Takie postępowanie bezpośrednio naraża ich życie!

Bielscy policjanci apelują także o odpowiednią opiekę nad zwierzętami — one również odczuwają negatywne skutki wysokich temperatur. Pozostawienie czworonoga w samochodzie, czy na słońcu naraża go na cierpienie i utratę życia! Pamiętajmy też, by zapewnić zwierzętom nieskrępowany dostęp do wody i możliwość schronienia w cieniu.

Wysokie temperatury niekorzystnie wpływają również na sytuację na drogach — kierowcy często tracą czujność, są rozkojarzeni, a ich reakcje są opóźnione, w wyniku czego dochodzi do większej ilości zdarzeń drogowych.

W czasie upałów szczególny nacisk kładziemy na zasadę ograniczonego zaufania — kierowca innego pojazdu może źle się poczuć, a nawet zemdleć, co może skutkować niebezpiecznymi manewrami na drodze.

Ograniczone zaufanie powinni mieć również piesi. Wyznaczone dla nich przejścia powinni pokonać po całkowitym upewnieniu się, że pojazd zatrzymał się przed “pasami”. Kierowcy powinni zachować wzmożoną czujność w rejonie przejść dla pieszych, którym również może towarzyszyć złe samopoczucie i roztargnienie.

Dlatego podczas słonecznych dni i wysokiej temperatury, a także z uwagi na samopoczucie, warto rozważyć pozostanie w domu, bądź ograniczenie poruszania się.

Źródło: KMP Bielsko-Biała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights