24/04/2024

Dziś i jutro Noc Muzeów!

0

fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB

Dziś wieczorem zaprasza najstarsza bielska świątynia, czyli Kościół św. Stanisława w Starym Bielsku. Jutro po południu i wieczorem na zwiedzających czekają Ratusz, zamek Sułkowskich, Galeria Bielska BWA i Willa Sixta, Dom Kultury Włókniarzy, Teatr Polski, archiwum i katedra św. Mikołaja. Przypominamy ramowy program zwiedzania.

Kościół św. Stanisława w Starym Bielsku
Przedsmak jutrzejszych wydarzeń można odczuć już dzisiaj. W godz. 19.00-21.00 zaprasza do siebie Parafia św. Stanisława BM w Starym Bielsku. Chętni będą mogli zwiedzać najstarszą bielską świątynię z przewodnikami – pasjonatami historii. Organizatorzy zapowiadają wirtualne zwiedzanie w goglach VR oraz wejście na wieżę kościelną (tylko dla zapisanych).  

20 maja imprezy w ramach Nocy Muzeów rozpoczynają się już o godz. 15.00, kiedy swoje podwoje otwierają Ratusz i BWA. Od 16.00 swoje propozycje oferuje Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej, a po 20.00 i później kolejny raz zaprasza Ratusz, BWA, Dom Kultury Włókniarzy, Archiwum Państwowe w Katowicach Oddział w Bielsku-Białej, katedra św. Mikołaja i Teatr Polski. 

Ratusz z kroniką kryminalną 
20 maja  Ratusz w Bielsku-Białej będzie odsłaniał swoje tajemnice. Najpierw odbędzie się tradycyjne zwiedzanie Ratusza i podziemi z przewodnikami – historykami Jakubem Krajewskim i Jackiem Kachlem. Osoby, które wcześniej się zapisały, będą wchodzić do ratusza w grupach, co godzinę – od godz. 15.00 do 18.00.Na tę formę poznawania siedziby samorządu nie ma już wolnych miejsc. O zainteresowaniu najlepiej świadczy fakt, że grupy przewidziane na 40 osób, urosły do 70 i… nadal było wielu zawiedzionych brakiem miejsc. Jednak prosimy się nie zrażać – pomyślano też indywidualistach i o nocnych markach. 
Od godz. 20.00 do północy Ratusz i szczelina przeciwlotnicza będą udostępnione do swobodnego zwiedzania. W trakcie wizyty uczestnicy przeniosą się w czasie do 1913 roku (zachęcamy do przebrania się w stroje z epoki) i usłyszą mroczne historie z ówczesnej kroniki kryminalnej miasta. 
W sali sesyjnej pojawią się osoby ubrane w historyczne stroje, a o pełnych godzinach 21.00, 22.00 i 23.00 będzie można obejrzeć pokazy tanga. 
W okolicy szczeliny przeciwlotniczej czekał będzie historyk i dziennikarz Jacek Kachel i będzie sposobność, by porozmawiać o zawiłościach historii Bielska-Białej. 
Uwaga, do szczeliny przeciwlotniczej należy zabrać ze sobą dobre pełne obuwie i latarki (najlepiej czołówki). 

Willa Sixta z masonami 
20 maja od godz. 15.00 do 23.00 będzie można bezpłatnie oglądać wystawy w Galerii Bielskiej BWA i Willi Sixta, a w godz. 19.00-23.00 uczestniczyć w warsztatach wyplatania siatki maskującej przy obiekcie pt. Przejście autorstwa Joanny Wowrzeczki, Michaela Kurzwelly’ego oraz studentów Pracowni Kreatywnej (każda osoba będzie mogła się zatrzymać i włączyć w proces wyplatania siatki na tak długo, jak zechce, towarzyszyć temu będzie surrealistyczna gra językowa, dekonstruująca mity narośnięte wokół uchodźców) i korzystania z prasy graficznej (okazja do poznania procesu tworzenia matrycy oraz samodzielnego wykonania odbitki grafiki za pomocą prasy), powiązanych z wystawą Wspólne/Osobiste, na której prezentowane są prace artystów – pedagogów cieszyńskiego Instytutu Sztuk Plastycznych Uniwersytetu Śląskiego.
Niespodziankę dla gości Nocy Muzeów przygotował także Adam Molenda. Artysta zaprezentuje kilkunastominutową impresję dokumentalną, przedstawiającą wystawy i instalacje z lat 2001–2021. Pokazane w filmie sytuacje są związane tematycznie z aktualnie wystawioną w Galerii Bielskiej BWA pracą autora. Film będzie emitowany w zapętleniu przez cały czas trwania Nocy Muzeów, stanowiąc komentarz i uzupełnienie obrazu. 
Miłośnicy tajemnic powinni się zjawić w Willi Sixta pomiędzy godz. 19.00 a 23.00, bo wtedy będzie tam rozgrywana gra terenowa pn. Loża im. Teodora Sixta. 
– Każdy, kto podczas Nocy Muzeów odwiedzi Willę Sixta, będzie miał niepowtarzalną okazję do odkrycia tajemnic budynku oraz jej dawnych mieszkańców, a także do poszukiwania ukrytych w architekturze i w dziełach sztuki symboli związanych m.in. z lożami masońskimi, które działały w Bielsku i Białej – zachęca dyrektor BWA Agata Smalcerz. 
Każda chętna osoba zostanie mianowana adeptem/ką tajemnej loży im. Teodora Sixta i, podążając za poleceniami gry, będzie zdobywać kolejne stopnie wtajemniczenia. Nagrodą będzie uzyskanie tytułu członka/członkini loży z rąk Czcigodnego Mistrza.
Gra będzie odbywać się w budynku Willi Sixta oraz w okalającym ją ogrodzie. Uczestnicy zostaną wyposażeni w karty pracy, które poprowadzą ich przez kolejne zadania. Po rozwiązaniu wszystkich poleceń uczestnicy zostaną nagrodzeni niespodzianką.
Karty do gry będą wydawane w godz. 19.00-22.00, a zwiedzanie będzie możliwe do godz. 23.00.
https://galeriabielska.pl/wydarzenie/noc-muzeow-2023

Na filmowo we Włókniarzu 

Dom Kultury Włókniarzy zaprasza 20 maja w godz. 20.00-24.00 na Filmowo-fotograficzą dobranockę z Miejskim Domem Kultury. W programie:
sentymentalna podróż w nie/znane – pokazy unikalnych filmów autorów działających kiedyś w AKF Bielsko, zawierających archiwalne ujęcia Bielska-Białej,
Bez słów / Without words / Beze slov – wystawa fotografii Vladimíra Birgusa w Galerii Fotografii B&B, 
BTF 2022 – wystawa będąca efektownym podsumowaniem ubiegłorocznego dorobku artystycznego członków Beskidzkiego Towarzystwa Fotograficznego.
Organizatorzy przewidzieli dodatkowe niespodzianki dla uczestników. 
https://www.mdk.bielsko.pl/dkwlokniarzy/wydarzenie/noc-muzeow-w-domu-kultury-wlokniarzy

Sztuka charakteryzacji w teatrze 
Również Teatr Polski włączył się w Noc Muzeów. 20 maja w godz. 21.00-24.00 zaprasza na zwiedzanie w grupach, połączone z pokazem charakteryzacji, wejścia zapisanych grup o godz. 21.00, 22.00 i 23.00. 

Zamek Białą przyciąga 
Zamek Sułkowskich, czyli główna siedziba Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, w ramach Nocy Muzeów otwiera swoje podwoje od 16.00 do 22.00. Zwiedzający będą mogli zapoznać się m.in. z prezentowaną w zamkowym atrium wystawą 300-lecie nadania praw miejskich Białej i rzeczy zwykłe tamtego czasu, wzbogaconą na ten wieczór prezentacją multimedialną Biała i jej dawne ratusze – w 300-lecie nadania praw miejskich.
Natomiast w Salonie Muzycznym odbędzie się premierowa projekcja odkrytego niedawno filmu archiwalnego z kadrami z Białej, zarejestrowanego w 1938 roku przez związanego z naszym miastem mikrobiologa dr. Piotra Radło. Wstęp 2 zł. 
https://muzeum.bielsko.pl/pl/plan_wydarzen/wydarzenie/noc-muzeow-2023

Kartograficzne zbiory Archiwum 
Archiwum Państwowe w Katowicach Oddział w Bielsku-Białej 20 maja w godz. 20.00-24.00 otworzy swoje pracownie i zaprezentuje swoje zbiory kartograficzne. 

Mikołaj zaprasza 
Witraże i polichromie katedry św. Mikołaja i całą świątynię będzie można zwiedzać 20 maja w godz. 20:00-24:00.

Źródło: UM Bielsko-Biała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights