15/07/2024

Zbliża Się Wielkie Święto Wilamowskiego Folkloru

0

W najbliższy weekend w dniach 27-28 maja br. na terenie stadionu LKS “Wilamowiczanka” w Wilamowicach odbędą się “Wilamowskie śmiergusty”. Nazwa imprezy wywodzi się z długoletniej tradycji  polewania wodą panien na wydaniu przez młodzieńców w lany poniedziałek

Organizatorzy wydarzenia jak co roku przygotowali moc atrakcji.  Oprócz występów gwiazd wieczoru: “Zespołu “The Postman”, oraz Zespołu “Pieczarki”, a także zespołów regionalnych takich jak m.in.  “Wilamowice”, “Tradycja”, “Dankowianie”, czy “Pisarzowianki”, impreza wzbogacona będzie o część festiwalową pn. “Mulkjadrymuł”. 

Jak powiedziała Magdalena Chrobak dyrektor Centrum Działań Twórczych w Pisarzowicach: – “Mulkjadrymuł” to znaczy motyl. Chcemy żeby wszyscy poczuli się uskrzydleni i ponieważ motyle kojarzą się z kolorami, w naszym festiwalu stawiamy na kolor – wiele kolorów naszej tradycji i kultury wilamowskiej, którą chcemy pokazywać również dzieciom i młodzieży w formie warsztatów i zabaw”.

W tym celu zaplanowano m.in.  Wilamowską grę terenową „Fymela Śrop”, związaną z historią miasta Wilamowice oraz różnorodne zajęcia dla tych młodszych uczestników, podczas których będą mogli wykonać m.in.  skrzyneczki zdobione tradycyjnymi wzorami wilamowickimi. Przeprowadzony zostanie także performance “Taniec śmiergustników” wraz z pokazem fireshow “Teatr Ognia Tesserakt” i pokaz laserów, który zakończy dwudniowe świętowanie.

Ważnym elementem imprezy będzie również tradycyjny korowód śmiergustników. Najlepszy strój śmierguśnicki zostanie nagrodzony. 

Podczas imprezy będzie można posmakować kulinarnych specjałów pań z KGW, Przewidziano także stoiska gastronomiczne oraz kram rękodzieła. Z myślą o dzieciach powstanie wesołe miasteczko i inne atrakcje.

Szczegółowy plan wydarzeń znajduje się na plakacie:

Serdecznie zapraszamy!

MWZ

Źródło: Powiat Bielski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights