21/06/2024

Działania przeciwko “wyścigom słoni” (video)

0

Od początku lipca zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące zakazu wyprzedzania przez kierujących samochodami ciężarowymi. Ich wprowadzenie ma zapobiegać tzw. wyścigom słoni na autostradach i drogach ekspresowych, a tym samym przyczynić się do bezpieczeństwa i zwiększenia płynności ruchu. Śląscy policjanci prowadzili wczoraj wzmożone kontrole, sprawdzając, czy kierowcy przestrzegają nowych przepisów.

Przez województwo śląskie przebiega ponad 250 km autostrad i 110 km dróg ekspresowych. To właśnie na nich, od 1 lipca, zaczęły obowiązywać nowe regulacje prawne, zakazujące wyprzedzania przez kierujących samochodami ciężarowymi oraz zespołami pojazdów, których długość przekracza 7 metrów. Aby sprawdzić, czy nowe przepisy są respektowane przez kierowców, policjanci śląskiej drogówki prowadzili wczoraj działania, mające zapobiegać tzw. wyścigom słoni. Wzmożone kontrole zostały przeprowadzone na śląskich odcinkach autostrady A1 i A4 oraz drogach ekspresowych S1 i S52. Mundurowi, oprócz ujawniania wykroczeń związanych z zakazem wyprzedzania, bacznie przyglądali się kierowcom, którzy nie stosowali się do obowiązku zachowania odpowiedniej odległości od poprzedzającego pojazdu. W prowadzonych działaniach policjanci wykorzystali nie tylko nieoznakowane pojazdy wyposażone w wideorejestratory, ale także dron i laserowe mierniki prędkości posiadające funkcję DBC (Distance Between Cars), które pozwalają na zmierzenie odległości pomiędzy samochodami.

W wyniku wczorajszych działań policjanci ujawnili łącznie 72 wykroczenia. 46 z nich związanych było z zakazem wyprzedzania przez samochody ciężarowe, a 21 dotyczyło niestosowania właściwego odstępu od poprzedzającego pojazdu na autostradach i drogach ekspresowych. Mundurowi skontrolowali również pięciu kierowców, którzy na autostradzie lub drodze ekspresowej o trzech lub więcej wyznaczonych pasach ruchu na jezdni w jednym kierunku – zaniechali obowiązku korzystania wyłącznie z dwóch pasów, znajdujących się najbliżej prawej krawędzi jezdni.

Apelujemy o ostrożność podczas poruszania się po drogach naszego województwa!
Pamiętajmy, że każde zdarzenie drogowe, zwłaszcza gdy dojdzie do niego na autostradzie lub drodze ekspresowej, gdzie dozwolona prędkość jest większa, niesie za sobą ryzyko utraty zdrowia, a nawet życia. Usuwanie skutków takich zdarzeń wiąże się również z zatorami drogowymi, których rozładownie może trwać nawet kilka godzin.

Tylko stosowanie się do obowiązujących przepisów oraz zdrowy rozsądek za kierownicą może sprawić, że bezpiecznie dotrzemy do celu.

Źródło: KMP Bielsko-Biała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights