26/05/2024

Kolejną edycję edukacyjnej akcji Łapmy wodę zainaugurowały Fundacja Ekologiczna Arka i Galeria Sfera. Przy figurkach Bolka i Lolka przy ul. Mostowej organizatorzy zachęcali do gromadzenia wody deszczowej, wdrażania codziennych nawyków związanych z oszczędzaniem wody i rozdawali ekologiczne torby, uszyte z obrusów i zasłon, przedstawiające symbol całej akcji – niezapominajkę błotnistą.

Woda to życie…

Kryzys wodny na świecie staje się coraz bardziej realny, a przyszłość naszej planety coraz bardziej niepewna. Ponad 2 mld ludzi na świecie nie ma obecnie dostępu do wody zdatnej do picia. Specjaliści biją na alarm, sugerując, że jeśli nie podejmiemy odpowiednich działań, już w 2050 roku może zabraknąć nam wody pitnej. Akcja Łapmy wodę ma na celu promowanie odpowiedzialnej postawy w stosunku do kurczących się zasobów.

– Deficyt wodny jest problemem dotyczącym nie tylko przemysłu, ale wszystkich obywateli naszej planety. Musimy zacząć zdawać sobie sprawę, że naszymi codziennymi wyborami i działaniami wpływamy na skalę problemu, który oczywiście obejmuje granice naszego kraju. Nie możemy czekać z wprowadzaniem w życie rozwiązań i już dziś musimy postawić na edukację i realnie działać – mówi prezes Fundacji Ekologicznej Arka Wojciech Owczarz.

Łapmy wodę w Bielsku-Białej

Galeria Sfera i Fundacja Ekologiczna Arka na inaugurację akcji zaprosiły podopiecznych bielskich świetlic środowiskowych po to, aby zapoznać dzieci i młodzież z problemem deficytu wody oraz przedstawić im realne, proste rozwiązania, które każdy z nas może wcielić w życie – jak zakręcanie wody podczas mycia zębów, branie prysznica zamiast kąpieli w wannie, łapanie deszczówki do podlewania ogrodu.

– Jednym z celów naszej działalności jest podnoszenie świadomości na temat naszego wpływu na środowisko. Współorganizujemy m.in. kiermasze charytatywne, które kultywują ideę drugiego obiegu przedmiotów oraz wdrażamy proekologiczne rozwiązania na terenie obiektu, takie jak: recykling banerów reklamowych, odzysk ciepłego powietrza czy gromadzenie wód odpadowych. Gospodarowanie wodą jest niezwykle istotnym zagadnieniem, dlatego z poczuciem odpowiedzialności angażujemy się w akcję Łapmy wodę z Fundacją Ekologiczną Arka. Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców do wspólnego działania – mówiła marketing manager Galerii Sfera Dagmara Gąsiorek.

Akcja organizowana jest w ramach całorocznego programu aktywnej edukacji ekologicznej Arka dla Ziemi, w którym już uczestniczy prawie 600 tysięcy osób.

oprac. ek

Źródło: Fundacja Ekologiczna Arka UM Bielsko-Biała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights