17/09/2024

Moc wydarzeń na wakacje i dni miasta Bielska-Białej

0

Na zdjęciu prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski i naczelnik Wydziału Kultury i Promocji Przemysław Smyczek, fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB

O programie Dni Bielska-Białej i kulturalnej ofercie na wakacje mówiono 27 czerwca w Międzykulturowym Centrum Dialogu w Książnicy Beskidzkiej. Święto miasta od 1 do 3 września to koncerty i bardzo bogata oferta imprez towarzyszących przygotowanych przez bielskie instytucje kultury. Wakacje upłyną pod znakiem wydarzeń muzycznych Dumni z BB! Jedno miasto 4 sceny i Wlot na spot. O szczegółach piszemy poniżej.

Na początku spotkania z dziennikarzami prezydent miasta Jarosław Klimaszewski i naczelnik Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego Przemysław Smyczek zaznaczyli, że to wyjątkowy rok, bo mamy wiele rocznic. Te najważniejsze to historyczna – 300-lecie Białej, ale też mniej historyczna, natomiast równie ważna dla miasta i jego rozwoju, a mianowicie 50-lecie rozpoczęcia produkcji malucha, którego celebrowanie zaczęło się już wcześniej.

Zanim miasto wykorzysta swój potencjał podczas Dni Bielska-Białej, które w tym roku odbędą się od 1 do 3 września, czas na cykl wakacyjnych koncertów.

– Program Lata w mieście, szczególnie w tym roku, wymaga pieczołowitości, bo pewnie nie wszystkich będzie stać, żeby wyjechać na wakacje. Myślę, że oferta miasta w tej sytuacji jest bardzo potrzebna, zwłaszcza ta kulturalna, bo propozycje wypoczynku dla dzieci i młodzieży są już gotowe – mówił prezydent Jarosław Klimaszewski.

Wspomniane koncerty tego lata odbędą się pod wspólnym hasłem Dumni z BB! Jedno miasto 4 sceny. W lipcu będzie to scena na placu Ratuszowym, scena w Parku Słowackiego, Letnia Scena Sfery i scena na Rynku; a w sierpniu zamiast placu Ratuszowego scena na Błoniach. Dumni z BB! Jedno miasto 4 sceny zainauguruje 1 lipca na placu Ratuszowym koncert legendarnego zespołu Bajm. Początek o godzinie 20.00. Do końca wakacji na pozostałych scenach wystąpią m.in. Katarzyna Groniec, De Mono, Nocna Zmiana Bluesa, Raz Dwa Trzy czy Mika Urbaniak. Na przełomie wakacji na Rynku zaplanowano koncert #graMY DoBBro – kultowe spotkanie bielskich artystów, kilkadziesiąt zespołów, kilkuset muzyków połączonych jedną ideą propagowania szacunku, tolerancji i przyjaźni.

Będzie też nowość – Wlot na spot, czyli seria wydarzeń, które mają na celu animowanie muzyką przestrzeni parkowych. W różnych miejscach będzie pojawiać się przyczepka samochodowa pełniąca rolę didżejki.

– Jest wiele miejsc w mieście, gdzie mieszkańcy chcą, żeby dotarła do nich oferta kulturalna, a tam nie ma ani domu kultury, ani oddziału książnicy, nie zawsze jest infrastruktura, stąd taka inicjatywa Bielskiego Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej, która też wpisuję się w rocznicę 50. urodzin małego fiata. Wiadomo przecież, jak często maluchy ciągnęły przyczepki, a my przerobiliśmy taką przyczepkę na didżejkę – mówił naczelnik Przemysław Smyczek.

Wrzesień w Bielsku-Białej rozpocznie się dniami miasta. Organizatorzy, podobnie jak w ubiegłym roku, za cel postawili sobie prezentację miejscowych artystów, ich dorobku, wykorzystanie w jak największym stopniu własnych, miejskich możliwości.

– Program święta miasta to w 80 procentach nasi wykonawcy, nasze domy kultury, instytucje kultury, teatry, BCK. Wydaje się, że ten kierunek się sprawdza i jest dobrze przyjmowany przez mieszkańców – przekonywał prezydent. – Po raz kolejny chcemy to wykorzystać z dwóch powodów – po pierwsze poziom naszych instytucji jest bardzo wysoki i będziemy się tym chwalić, po drugie wiadomo, że takie wydarzenia kosztują i bardzo dobrze, jeżeli te pieniądze zostają w naszym mieście, u naszych artystów – dodał.

Wydarzeń towarzyszących Dniom Bielska-Białej jest rzeczywiście bardzo dużo. Jednak są też stałe elementy. Jednym z nich jest koncert rozpoczynający całość wydarzeń. W tym roku odbędzie się on na zrewitalizowanym placu Wojska Polskiego, gdzie we wspomnianym w związku z maluchem klimacie lat 70. wystąpi zespół Boney M. Kolejnego dnia gwiazdą będzie Agnieszka Chylińska.

– Pomiędzy tym jest mnóstwo wydarzeń naszych instytucji kultury, różne koncerty, przedstawienia, wydarzenia, warsztaty. Nie można też pominąć wielkiego finału przed Teatrem Polskim, gdzie w tym roku znów, na życzenie mieszkańców, zamkniemy ulicę Zamkową i zrobimy wielki piknik, a muzycznym tematem przewodnim będzie twórczość Kory Jackowskiej. Mam nadzieję, że podczas przygotowanych przez nas wydarzeń każdy znajdzie coś dla siebie – mówił prezydent.

Włodarz przypomniał, że miasto cały czas aspiruje do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury i wydarzenia Dni Bielska-Białej również odbędą się pod tym kątem.

Emilia Klejmont

Dni Bielska-Białej 2023

1 września, piątek

PARADA MIĘDZYPOKOLENIOWA

10.00 – Przemarsz z Placu Bolesława Chrobrego na Plac Ratuszowy, Książnica Beskidzka

Kolorowa, zwariowana parada przedszkolaków, seniorów oraz pracowników Książnicy Beskidzkiej, wszyscy w strojach z lat 70-tych, przejdzie ulicami naszego miasta. Parada zakończona zostanie przed Ratuszem, gdzie przedstawiciele Urzędu Miasta przywitają uczestników oraz symbolicznie rozpoczną tegoroczne Dni Bielska-Białej.
W korowodzie wezmą udział zaprzyjaźnione z Książnicą Beskidzką przedszkola, między innymi: Groszek, Figlarz, Przedszkole nr 11, Przedszkole nr 12, Przedszkole nr 16.

BOOKCROSSING

12.00-15.00 – teren przed Dzielnicową Biblioteką Publiczną, Książnica Beskidzka

Bookcrossing to niekonwencjonalna forma popularyzowania książek i czytelnictwa poprzez nieodpłatne ich przekazywanie kolejnym czytelnikom.
Przyjdźcie i skorzystajcie!

SPOTKANIE Z ZASŁUŻONYMI OBYWATELAMI MIASTA i wręczenie dyplomów BBOHATERKOM i BBOHATEROM

15.00, Sala Sesyjna Ratusza

MAGIA BIBLIOTEKI – warsztaty dla dzieci

15.00-18.00, Dzielnicowa Biblioteka Publiczna, Książnica Beskidzka

Uczestnicy warsztatów będą mogli zbudować roboty z klocków LEGO We Do 2.0., zaprogramować Photona czy też wziąć udział w interaktywnych quizach.

BIURO RZECZY ZNALEZIONYCH – wystawa 16.30, Książnica Beskidzka

PATRYCJA ORZECHOWSKA – wernisaż wystawy Rzeczy, które się wycofują

17.00, Galeria Bielska BWA, sala dolna

Wystawa prezentuje zrealizowane w ostatnich czterech latach rzeźby, obiekty i instalacje, będące wynikiem fascynacji artystki światem materialnym oraz życiem rzeczy, a także czerpania z doświadczeń teatru przedmiotu.
Kuratorka, Anna Mituś: Wystawa prac Patrycji Orzechowskiej jest zbiorem zagadkowych przedmiotów, zawierających tymczasowe sojusze. (…) Inteligencja, ludzka czy sztuczna, łaknie odniesień, porównań, podobieństw. Ignoruje to, co niejasne i z jej perspektywy bezsensowne. Na tym napięciu pracują obiekty Orzechowskiej. Zahaczają się o skojarzenia i trzymają tak długo, jak się da. Przyciągają i za moment odpychają. Wycofują się z pierwszych emocji, wciągają spojrzenie w dziwne, paradoksalne interpretacje, które rozmijają się z datowaniem gromadzonych przez artystkę przedmiotów. Tworzą nowe kombinacje, żadne z nich jednak nie są trwałe ani ostateczne. (…) Zaprezentowane na wystawie obiekty opowiadają nielinearną historię, w której czas i przestrzeń ulegają zakrzywieniu.
Wystawa będzie dostępna do 8 października 2023 w Galerii Bielskiej BWA.

TOMASZ KULKA – wernisaż wystawy Piramida głupców

17.00, Galeria Bielska BWA, sala górna

Prezentacja najnowszych prac laureata 45. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2021.
Kurator wystawy, Jacek Sosnowski: Wykorzystując wyrafinowane techniki malarskie i ceramiczne, Tomasz Kulka tworzy świat religii, która chociaż nigdy nie istniała i istnieć nie może, poprzez swoje widzialne fenomeny działa na poziomie dzieła sztuki. Światy, które artysta buduje w swoich obrazach i instalacjach, są tak samo prawdziwe, jak niedorzeczne. Twórczość Tomasza Kulki cechuje ogromna różnorodność środków wyrazu, takich jak malarstwo, rzeźba, street art, wideo i ceramika. We wszystkich tych obszarach charakteryzuje go osobliwe podejście do własnych doświadczeń, przenoszenie historii w wymiar uniwersalnych opowieści, a także świadome operowanie skalą miniatur. W swojej praktyce artystycznej koncentruje się na wszystkim, co powierzchownie wyparte, niechciane, straszne.
Wystawa będzie dostępna do 8 października 2023 w Galerii Bielskiej BWA.

EWA GORAL – wernisaż wystawy Mikroświaty

17.00, Klubokawiarnia Aquarium

Ewa Goral zajmuje się malarstwem i rysunkiem. Jej główną inspiracją jest bogactwo świata natury, który przekłada na malarski język pomiędzy abstrakcją a figuratywnością.

Wystawa artystki dostępna będzie do 1 października 2023 roku w Klubokawiarni Aquarium (Galeria Bielska BWA, I piętro).

TYLE MODY W CAŁYM MIEŚCIE

18.00, Park przy ul. Juliusza Słowackiego, Bielskie Centrum Kultury

Widowisko uliczne – pokaz mody z elementami tańca i teatru przy aranżacjach i wykonaniu piosenek z lat 70-tych. Począwszy od produkcji, przez aranżacje i wykonanie wokalne i taneczne, wszystko przygotowane przez bielskich artystów!

Tu warto być! Zaplanowaliśmy rzeczy niespodziewanie nieoczywiste.

KONTENER M3

Plac Bolesława Chrobrego, cały wrzesień, Bielskie Centrum Kultury

Na Placu Chrobrego będzie umieszczony kontener z zaaranżowanym wnętrzem, projekt pod nazwą M3design lat 70-tych z lekkim przymrużeniem oka.

SZYTE NA MIARĘ – wystawa modowa

Stary Ratusz w Białej, cały wrzesień, Bielskie Centrum Kultury

W Starym Ratuszu w Białej przy ul. Ratuszowej 2, w witrynach okien, będzie prezentowana odzież codzienna i niecodzienna, bardzo przekrojowo, przez całe lata 70.

KONCERT OTWARCIA – BONEY M.

20.00, Plac Wojska Polskiego, Bielskie Centrum Kultury

Koncert zespołu Boney M. Tego koncertu zapowiadać nie trzeba, niemal wszyscy bawią się przy utworach takich jak Rivers of Babylon!

RYTMY BB – dyskoteka

22.00, Rynek Starego Miasta, Bielskie Centrum Kultury

Disco `70 – dyskoteka w klimacie lat 70. Spodziewać się należy błyszczących kul, kolorofonów i przebojów, które przetrwały po dziś dzień!

2 września, sobota

Swoje środowisko znamy i BBardzo kochamy – ekologiczne warsztaty edukacyjne

10.00-11.00, Centrum Edukacji Ekologicznej „Ekosynteza”, ul. Grotowa 11

Nowo otwarte Centrum Edukacji Ekologicznej pn. Ekosynteza służy propagowaniu praktycznej wiedzy i zdobywaniu potrzebnych umiejętności w zakresie ekologii i poszanowania środowiska naturalnego.
Podczas Dni Bielska-Białej na terenie CEE odbędą się warsztaty ekologiczne dedykowane dzieciom odwiedzającym Cygański Las. Odbędą się cztery warsztaty w godzinach 10:00 – 11:00 dla maksymalnie 100 dzieci wraz z opiekunami. Zapisy na stronie https://ekosynteza.bielsko-biala.pl/ będą dostępne od 1 sierpnia br. Liczba miejsc ograniczona. Warsztaty pn. Swoje środowisko znamy i BBardzo kochamy, dotyczące bioróżnorodności istniejącej na terenie Bielska-Białej, oparte będą na twórczej aktywności najmłodszych obywateli miasta. Dzieci ozdobią ekologiczne plecaki z motywem przyrodniczym, nauczą się jak siać i pielęgnować zioła, jak rozpoznawać i korzystać z darów rodzimego lasu i jak korzystać z dobrodziejstwa odnawialnych źródeł energii.

SPACER PRZYRODNICZY Z PRZEWODNIKIEM

10.00-12.00, Centrum Edukacji Ekologicznej „Ekosynteza”, ul. Grotowa 11

W ramach obchodów Dni Bielska-Białej na terenie CEE zaprosimy na dendrologiczny spacer przyrodniczy pod okiem doświadczonego edukatora. Będzie można zgłębiać tajniki rodzimych drzew i ich znaczenie dla naszego ekosystemu oraz egzystencji.
Na bezpłatny spacer zapraszamy zainteresowanych mieszkańców wraz z dziećmi. Spacer rozpocznie się w ogrodzie na terenie Centrum Edukacji Ekologicznej o godzinie 10.00 i potrwa ok. 2 godzin. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy na stronie https://ekosynteza.bielsko-biala.pl/ będą dostępne od 1 sierpnia br.

ZBLIŻENIE NA DETAL – wystawa linorytów Patrycji Goduli

11.00, hol Ratusza, Wydział Kultury i Promocji

Wystawa prezentuje elementy architektoniczne fasad bielskich kamienic wykonane przez artystkę w technice linorytu. Ukazuje bogactwo i piękno secesyjnej architektury Bielska-Białej poprzez detale, które zwykle umykają naszej uwadze podczas pospiesznego przemierzania ulic miasta. Artystka jest absolwentką Wydziału Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, członkini Związku Polskich Artystów Plastyków okręgu Bielsko-Biała. Zajmuje się tworzeniem prac ze szkła oraz grafik w technice linorytu. Brała udział w wielu prestiżowych wystawach w kraju i za granicą.
Projekt został zrealizowany w ramach Stypendium Miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki.

300-LECIE NADANIA PRAW MIEJSKICH BIAŁEJ – wmurowanie tablicy pamiątkowej

12.00, Plac Wojska Polskiego

NARODOWE CZYTANIE

13.00, schody przed Ratuszem, Książnica Beskidzka

Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej w interpretacji aktorów Teatru Polskiego i Teatru Lalek Banialuka, a także przedstawicieli Szolnok, naszego miasta partnerskiego na Węgrzech. Zapraszamy wszystkich mieszkańców Bielska-Białej na plac przed Ratuszem (schody). Znani i lubiani aktorzy bielskich teatrów odczytają fragmenty Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej. W tym roku za pośrednictwem internetu wspólnie z nami czytać będą przedstawiciele miasta Szolnok. Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W kolejnych latach czytano: dzieła Aleksandra Fredry, trylogię Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa, Quo Vadis Henryka Sienkiewicza, Wesele Stanisława Wyspiańskiego, Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, Balladynę Juliusza Słowackiego i nowele polskich autorów.

BajkoFun – park rozrywki

14.00-19.00, łąka za Książnicą Beskidzką, Książnica Beskidzka

Kilkanaście atrakcji i animacji dla małych i dużych na łące za Książnicą Beskidzką: dmuchane zjeżdżalnie, figloraj, pokaz wielkich baniek mydlanych, balonikowe zwierzątka, zabawy z chustą animacyjną, tańce i pląsy oraz gry i zabawy. Kilka godzin wypełnione po brzegi niesamowitą zabawą!

ŚWIĘTO RÓŻY

14.00-18.00, Willa Teodora Sixta, Galeria Bielska BWA

Kolejna edycja wyjątkowego wydarzenia, łączącego w sobie sztukę, historię i naturę. W programie Święta Róży m.in. warsztaty, spotkania oraz podsumowanie rezydencji artystycznych twórców z Wolfsburga.

WERNISAŻ WYSTAWY ARTYSTÓW REZYDENTÓW Z WOLSBURGA

14.00, podziemie Willi Teodora Sixta, Galeria Bielska BWA

WERNISAŻ WYSTAWY: Wolfsburg

15.00, Galeria ZPAP

MARIA PESZEK – spotkanie autorskie

16.00, Książnica Beskidzka

Maria Peszek jest aktorką i jedną z najpopularniejszych wokalistek sceny alternatywnej. Jest córką Jana Peszka. Ukończyła krakowską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w 1996 roku. Debiutowała w scenicznej adaptacji Sanatorium pod Klepsydrą Brunona Schulza według scenariusza i w reżyserii Jana Peszka na scenie Teatru im. Słowackiego w Krakowie w 1995 roku. W 2005 r. Maria Peszek wydała swój debiutancki album Miasto Mania. Muzykę skomponował lider Voo Voo Wojciech Waglewski i jego synowie : Fisz i Emade. W 2008 r. artystka wydała swój drugi studyjny album Maria Awaria, którego producentem był Andrzej Smolik. W październiku 2012 roku ukazała się kolejna płyta Jezus Maria Peszek. W 2022 r. wydawnictwo Marginesy opublikowało książkę Naku.wiam Zen – szczerą do bólu, porywającą książkę o nieszablonowej relacji dwojga wybitnych artystów, którzy są także ojcem i córką. Rozmawiają o najważniejszych sprawach: miłości, śmierci, seksie, Bogu, sztuce i sensie, z bezpardonową otwartością, która może wzbudzić zazdrość. Że można tak ze sobą rozmawiać. Że taka relacja, przekraczająca wszystko, do czego nas przyzwyczajono, jest możliwa. Bo może to, co wydaje się ekstremalne, tak naprawdę jest po prostu prawdziwe? Przecież tak właśnie rozmawiamy. A jeśli nawet nie, to może byśmy chcieli.

URODZINY PUNKTU 11

17.11, ul. 11 Listopada 24

Punkt 11 zamieni się w autentyczny pokój młodzieżowy z lat 70. Retro vibes i insta-friendly-groovy przestrzeń już się szykują. A to nie wszystko! Tego wieczoru będziemy świętować nasze pierwsze urodziny!
Będzie się działo! Przygotujcie się na prawdziwą podróż w czasie, gdzie retro styl wciągnie was na maxa. Zobaczcie, jak ewoluowała moda w latach 70., jakie trendy królowały i jakie ikoniczne stroje zyskały popularność. To będzie prawdziwa frajda dla fashionistów, ale nie tylko.

Punkt 11 zostanie zaaranżowany w oldschoolowym stylu, pełnym mebli z tamtej epoki, kolorowych tapet i kolorowych świateł, które dodadzą niesamowitej atmosfery. Będzie to idealne miejsce do robienia zdjęć i łapania klimatu retro.
Oczywiście, na DOMÓWCE nie może zabraknąć dobrej muzyki. Będziecie mogli świętować przy największych hitach z lat 70., które rozkręcą nasz punktowy parkiet. Funk, disco, rock’n’roll zmiksuje dla Was DJ ATINA.

A skoro to nasze urodziny, to przygotowujemy dla Was specjalne niespodzianki, które uczynią tę imprezę jeszcze bardziej wyjątkową i bardzo PUNKTOWĄ! Przygotujcie się na konkursy, prezenty i mega emocje!
To będzie domówka, której nie zapomnicie!

KONCERT z udziałem muzyków z Wolfsburga 1

8.00, Sala koncertowa Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej

MIASTO KWIATÓW – AGNIESZKA CHYLIŃSKA – koncert

20.00, Plac Wojska Polskiego, Bielskie Centrum Kultury

Jak koncert Miasto Kwiatów, to oczywiste, że będzie pięknie, kolorowo i energetycznie! Tym razem w kwiatach utonie plac w sercu naszego miasta.

3 września, niedziela

O MNIEJSZYCH BRACISZKACH ŚW. FRANCISZKA – słuchowisko plenerowe

11.00, teren Centrum Edukacji Ekologicznej „Ekosynteza”, ul. Grotowa 11, Teatr Lalek Banialuka

Czytanie performatywne, zrealizowane w formie słuchowiska, opowiada o św. Franciszku, jego podróżach i spotkaniach z ludźmi i zwierzętami. W dowcipny i mądry sposób przedstawia zachwyt z jakim odbierał świat, jego wdzięczność za kolejne spotkania i każde, nawet najmniejsze stworzenie. św. Franciszek, poprzez swój szacunek do przyrody, stał się patronem ekologów – wzorem do naśladowania. Jego wiara, radość życia, chęć niesienia pomocy innym i dzielenia się szczęściem, to znakomity temat na familijną opowieść, snutą na łonie natury.

Czytanie odbędzie się na terenie Centrum Edukacji Ekologicznej „Ekosynteza” (w ramach otwarcia placówki) i będzie wzbogacone m.in. muzyką na żywo i innymi efektami dźwiękowymi. By móc się wsłuchać i w pełni oddać wrażeniom, zachęcamy do przyniesienia ze sobą koców i znalezienia sobie miejsca na trawie!

Piknik z kFIATem Domów COOLtury

14.00-19.30, ul. Zamkowa / pl. Żwirki i Wigury, Miejski Dom Kultury

WARSZTATY

14.00-18.00 (plac Żwirki i Wigury, dwa pasy ruchu na ul. Zamkowej) 9 stanowisk – namioty placówek MDK:

– moda PRL-u (kartonowe postaci),
– warsztaty modelarskie: sklejanie modeli Fiata 126p, malowanie, zdjęcia z modelem auta,
– wykonywanie gadżetów (breloczki, klamerki z Fiatem, magnesy),
– mozaika z herbem miasta,
– modele kartonowe bielskich tramwajów,
– warsztaty Eko,
– szachy dla dzieci,
– bohaterowie bielskich bajek,
– prezentacja pokonkursowej wystawy Pocztówka z Bielska-Białej. MALUCH – kultowe autko rodem z BB oraz warsztaty przygotowane przez Wydział Gospodarki Odpadami.

GRY I ZABAWY DLA DZIECI W PRZESTRZENI – LATA 70. (dwa pasy ruchu na ul. Zamkowej):

– gry zręcznościowe z dawnych lat: gra w klasy, gumy, hula-hop, skakanki,
– rysowanie kredą na asfalcie,
– warsztaty kuglarskie, iluzji i magii,
– chińczyk – duża gra planszowa na trawie.

DODATKOWE ATRAKCJE (teren zielony oraz chodnik pomiędzy placem Żwirki i Wigury a ul. Zamkową) Stoiska z wykorzystaniem gadżetów PRL-u:

– saturatory z wodą, sokiem, oranżady,
– stoliki z ceratą
– wata cukrowa, balony, bańki mydlane,
– katarynka,
– foto-budka.

BAJKOWA RODZINA czyli wyprawa w krainę animacji

15.00-17.00, DOM KULTURY WŁÓKNIARZY

– prezentacja bajek (bielskich kreskówek) ze Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej,
– przypomnienie postaci Bolka i Lolka, Reksia, Baltazara Gąbki, Pampaliniego,
– filmy i opowiadania o animacji,
– interakcja z widzami.

SCENA GŁÓWNA

15.00-19.30, ul. Zamkowa, prowadzenie Lucyna Dobrzaniecka

15.00-16.00
Koncert Big Bandu z Domu Kultury Włókniarzy Do grającej szafy grosik wrzuć – hity PRL-u

16.00
Podsumowanie i wręczenie nagród w XI edycji konkursu Pocztówka z Bielska-Białej. MALUCH – kultowe autko rodem z BB

16.30-17.00
Cudowne Lata 70. – występy zespołów z DK im. Wiktorii Kubisz

17.00-17.30

Bielsko w stylu retro – występy zespołów z DK w Lipniku i DK w Komorowicach

17.30-18.00
Tych lat nie odda nikt – hity lat 70. – występ zespołu wokalnego Retro z DK w Wapienicy

18.00-19.00
Koncert Moje serce należy do gór

SCENA MAŁA

14.30, scena mobilna pod muralem przy Starej Fabryce

– animacje taneczne, zumba oraz slavika z udziałem widzów,

– konkursy wiedzy o PRL-u ,

– karaoke.

DRZWI EUROPY – koncert organowy Jerzego Kukli

17.00, Kościół pw. NMP Królowej Polski

Koncert Jerzego Kukli w ramach tegorocznych obchodów dni miasta złączą trzy wątki. Z jednej strony rodzimy artysta zaprezentuje swoje umiejętności na organach Truszczyńskiego w kościele pw. NMP Królowej Polski. Z drugiej, Jerzy Kukla jest czynnym organmistrzem i w czasie gdy budowano instrument w tamtejszym kościele, dokonał intonacji instrumentu. Trzecią styczną naszego wydarzenia jest fakt, że ów organista jest żywo zaangażowany w krzewienie twórczości bielskich kompozytorów, czego szczególnym dowodem będzie zaprezentowanie wybranych części kompozycji Jeremiasz Tadeusza Kocyby. Urozmaicona podróż po europejskich wątkach twórczych udowodni nam, że wielość prądów stylistycznych przechodzi przez wspólne drzwi kontynentu i zyskuje indywidualny wymiar w naszym mieście!

BOSKIE BB – koncert piosenek Kory Jackowskiej

20.00, teren przed Teatrem Polskim, Teatr Polski

Koncerty w niezwykłej, zachwycającej oprawie arkadowego okna fasady Teatru Polskiego już na stałe wpisały się w program obchodów Dni Bielska-Białej. Tym razem znakomicie śpiewający artyści Teatru Polskiego porwą bielszczan w muzyczną podróż z przebojami niezapomnianej Kory Jackowskiej – jednej z najbardziej wyrazistych osobowości  polskiej sceny muzycznej. Bielsko-Biała stanie się na jeden wieczór Boskim BuenosKocham Cię, kochanie mojeSzare mirażeLucciolaCykady i wiele innych przebojów zabrzmią w nowych, ciekawych aranżacjach Jacka Obstarczyka, w wykonaniu znakomitych aktorów i wokalistów bielskiej sceny: Anny Guzik-Tylki, Marty Gzowskiej-Sawickiej, Wiktorii Węgrzyn-Lichosyt, Tomasza Lorka, Grzegorza Margasa i Adama Myrczka. Artystom towarzyszyć będą muzycy Bielskiej Orkiestry Kameralnej. Dwa poprzednie koncerty zgromadziły przed teatrem tłumy widzów i przekonały nas, że nikt nie potrafi się bawić lepiej, niż nasza, bielska publiczność! Wszystko wskazuje na to, że podobnie będzie i tym razem. A więc – po prostu BĄDŹ-cie!

Imprezy towarzyszące

CUBANA DANCE SHOW

31 sierpnia, 19.00 Rynek Starego Miasta

TURNIEJ GIER PLANSZOWYCH

2 września, 10.00-14.00, DK im. Wiktorii Kubisz

URBAN ART CIRCLE

2 września, 22.00, Park przy ul. Juliusza Słowackiego, namiot BBOSiR

Performance hip hop Polska – Francja – Niemcy, a po 23.00, rave party.

Źródło: UM Bielsko-Biała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights