Nietrzeźwi kierowcy z długiego weekendu
W okresie długiego weekendu od 8 do 11 czerwca na drogach Bielska-Białej i powiatu zatrzymano sześciu kierowców, którzy wykazali się kompletnym brakiem wyobraźni. Postanowili oni wsiąść za “kółko” po alkoholu, za nic mając życie i zdrowie innych. Dwóch z nich spowodowało kolizję z innym uczestnikiem ruchu. Zwracajmy uwagę na stan kierowcy, z którym wsiadamy do samochodu.
W świąteczny czwartek 8 czerwca w Kaniowie na ulicy Dankowickiej policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego bielskiej komendy zostali wezwani do zdarzenia z udziałem 29-latka, który kierował pojazdem marki Opel, mając przeszło 2 promile alkoholu w organizmie. Kierowca na prostym odcinku zjechał na pobocze, uderzając w drzewo, odnosząc obrażenia zagrażające jego życiu i zdrowiu. Tego samego dnia Grodźcu na ul. Góreckiej dzielnicowy wraz z policjantem ds. wykroczeń z Komisariatu Policji w Jasienicy patrolując rejon, zatrzymali 52-latka, który kierował fordem, mając prawie 3 promile alkoholu w organizmie.
W dniu 9 czerwca w Kozach na ul. Beskidzkiej policjanci z Wydziału Prewencji bielskiej komendy zatrzymali 39 – latkę, która po użyciu środków odurzających kierowała samochodem marki Fiat. Następnego dnia zatrzymano w Bielsku-Białej na ul. Wyzwolenia 45-letniego obywatela Ukrainy, który mając przeszło 3 promile alkoholu w organizmie, kierował audi, a ponadto spowodował kolizję z pojazdem marki ford.
W dniu 11 czerwca policjanci zatrzymali w Bielsku-Białej na ul. Szarotki 37-latka, który kierując samochodem marki BMW, spowodował kolizję z innym uczestnikiem ruchu, mając w organizmie przeszło dwa promile alkoholu. Tego samego dnia policjanci z Komisariatu Policji w Kobiernicach na terenie Starej Wsi zatrzymali 30-latka, który jechał rowerem, będąc w stanie nietrzeźwości. Badanie wykazało, że w organizmie miał przeszło dwa promile alkoholu.
Przypominamy, że prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości jest zagrożone karą pozbawienia wolności do 2 lat. Wobec sprawcy takiego przestępstwa sąd również ma obowiązek orzec zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 lat oraz świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym w kwocie nie niższej niż 5 000 zł. Poza karą pozbawienia wolności, osoba, która po raz kolejny popełniła przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości, musi wiedzieć, iż w wyroku skazującym sąd zobowiązany jest do orzeczenia wobec niej dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów i karę nie mniejszą niż 10 000 zł. Kara może być również zastosowana wobec osoby, która prowadziła pojazd trzeźwa, ale miała orzeczony sądowy zakaz prowadzenia pojazdów – to kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności!
Warto reagować, uniemożliwić osobie pod wpływem alkoholu jazdę samochodem albo po prostu zawiadomić policję. To ważne dla bezpieczeństwa wszystkich użytkowników ruchu drogowego. Dlatego zwracamy się z prośbą, aby zdecydowanie reagować w sytuacjach, gdy widzimy, że osoba pod wpływem alkoholu chce kierować samochodem. Każdy może zapobiec przestępstwu , a może nawet tragedii !
Źródło: KMP Bielsko-Biała