15/01/2025

Finał konkursu poetyckiego i spotkanie podróżnicze w bibliotece

0
12

Konkursowe laury… i podróże vanem

Podróżowanie kształci i rozwija horyzonty, niezależnie czy udajemy się w eskapadę „w realu”, czy tylko za pomocą książki lub spotkania z globtroterem. Można podróżować także poetycko, czego dowodem jest konkurs pod nazwą „W Górach” zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Bestwinie. W tegorocznej, już III edycji wpłynęło do biblioteki 38 wierszy od różnych autorów z całej Polski. Utwory oceniali: Jolanta Wojtyła-Staszek (polonistka), Agnieszka Litwinek (polonistka), Juliusz Wątroba (poeta, pisarz, satyryk). Patronat honorowy objęli wójt gminy Bestwina Artur Beniowski, oddział PTTK „Podbeskidzie” w Bielsku-Białej, natomiast patronat medialny – „Magazyn Gminny” i „Gazeta Górska”.

Wręczenie nagród i wyróżnień odbyło się w piątek, 20 października i było połączone z uhonorowaniem najlepszych czytelników. W uroczystości wziął udział dyrektor GOK Grzegorz Boboń, a Jury zdecydowało o następującej kolejności miejsc:

Kategoria I, klasy 1-4 SP

I – Jan Supruniuk z Opola za wiersz „Moje myśli o polskich górach”; wyróżnienie – I – Paweł Brąblik z Bielska-Białej za wiersz „W górach”

Kategoria II, klasy 5-8 SP

I – Martyna Pasek z Rumii za wiersz „Ulewa z górach”; II – Grzegorz Sobkiewicz z Agatówki k. Stalowej Woli za wiersz „Zmierzch w górach…”

Kategoria III, szkoły średnie – nagrody nie przyznano

Kategoria IV, dorośli

I – Łukasz Wilczkowski z Kielc za wiersz „Rozpięte między horyzonty”; II – Mariola Kruszewska z Mińska Mazowieckiego za wiersz „Zejście w dolinę”; III (ex aequo) – Ramona Wiora z Szarlejki k. Częstochowy za wiersz „Lubię” i Tomasz Figiel z Krakowa za wiersz „Gdzieś w Beskidzie Sądeckim”; wyróżnienie – Urszula Krajewska – Szeligowska z Krajewa Białego za wiersz „To corona acaulis – skarb Tatr” (dziewięścił).

Nagroda specjalna ufundowana przez oddział PTTK „Podbeskidzie” w Bielsku-Białej: Lena Graca z Jaworzyny Śląskiej za wiersz „Górski marsz”.

Bardzo wysoką frekwencją cieszyło się spotkanie podróżnicze, które nastąpiło po rozdaniu nagród. Gośćmi biblioteki byli Katarzyna i Łukasz Gawlasowie, niezwykłe małżeństwo, któremu pewnego dnia znudziło się dość przewidywalne życie w Wielkiej Brytanii. Para sprzedała wszystko i kupiła samochód dostawczy Volkswagen LT35, który własnoręcznie przerobiła na kampervana. Od pięciu lat małżonkowie przemierzają Europę, Azję i Afrykę, odkrywając nowe miejsca, kultury, poznając wspaniałych i nieszablonowych ludzi – często wybierających podobny tryb życia.

Kasia i Łukasz prowadzą bloga, profil społecznościowy i kanał na YouTube pt. PodróżoVanie. Wydają książki – w Bestwinie można było nabyć pozycję „Droga” autorstwa pani Kasi, opisującą wyprawy do Portugalii, na Bałkany, do Włoch i…do Polski, bo od Polski każdy podróżnik powinien zacząć, nasz kraj oferuje wiele atrakcyjnych i nieodkrytych dotąd zakątków. Goście upodobali sobie słoneczną Portugalię, planują założyć tam „bazę wypadową” pod kątem przyszłych wojaży.

„Bój się i rób” – wolność – wiara w siebie – te hasła przyświecają lokatorom vana, motywując ich do zapuszczania się w coraz to nowe obszary. Turecka Kapadocja, zaułki marokańskich miast przyroda Serbii, wybrzeże Albanii  i Beskid Niski mają w sobie czar i wdzięk, widoczne z kampera może jeszcze wyraźniej. Łącznie podróżnicy przejechali 37 krajów, co przekłada się na ponad 130 000 km, łączna liczba wyświetleń relacji wynosi ok. 30 milionów!

Wszyscy, którzy przybyli do biblioteki mogli otrzymać autograf na zakupionej książce i zrobić sobie zdjęcia wyjątkowego pojazdu. Być może kanał PodróżoVanie zainspiruje widzów do rozejrzenia się po bliższej i dalszej okolicy.

Zarówno rozstrzygnięcie konkursu jak i spotkanie z gośćmi poprowadziła dyrektor GBP Marzena Kozak, która podziękowała wszystkim za udział w tych wydarzeniach.

Sławomir Lewczak

Źródło: bestwina.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights