15/07/2024

MOJE POCZĄTKI

“Malarstwo pierwsze” można interpretować na dwa sposoby – jako pierwsze prace malarskie w historii sztuki lub jako pierwsze prace danego malarza.

Jeśli chodzi o pierwsze prace malarskie w historii sztuki, to możemy wskazać na prehistoryczne malowidła naskalne, jak np. malowidła jaskiniowe w Lascaux we Francji czy w Altamirze w Hiszpanii. Są to przykłady wczesnych form malarstwa, które sięgają nawet 40 000 lat temu.

Jeśli natomiast mówimy o pierwszych pracach konkretnych malarzy, to można przytoczyć kilka przykładów. Na przykład Leonardo da Vinci w swojej młodości malował portrety, m.in. “Autoportret” (1475). Vincent van Gogh swoje pierwsze prace malował głównie martwe natury i pejzaże, jak np. “Martwa natura z butelkami i zastawą stołową” (1884). Pablo Picasso zasłynął swoimi pierwszymi pracami, wykonywanymi jeszcze jako dzieciak, które wykazywały niezwykły talent, ale dopiero osiągnął rozgłos dzięki obrazowi “Les Demoiselles d’Avignon” (1907), uznawanemu za przełomowy w jego karierze.

“Malarstwo pierwsze” może oznaczać także pierwszą próbę malarską danego artysty, niezależnie od konkretnej pracy. Wielu malarzy zaczynało od prostych, eksperymentalnych prac, które pomagały im rozwijać własny styl i techniki malarskie. Przykładem może być tu Jackson Pollock, który na początku swojej kariery eksperymentował z techniką kapania farb na płótno, co doprowadziło go do odkrycia swojego charakterystycznego stylu abstrakcji ekspresjonistycznej.

Wszystkie te przykłady ukazują, że “malarstwo pierwsze” odnosi się zarówno do początkowych dzieł malarskich w historii sztuki, jak i do pierwszych prac konkretnych artystów, które przyczyniły się do ich rozwoju i zyskania rozpoznawalności.

Wszystkich zainteresowanych tematyką Malarstwa i rękodzieła zapraszam na moją stronę. www.kedzior.art

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights