21/06/2024

Hola España! – wizyta uczniów i nauczycieli ze szkoły w Bestwince w Toledo

0

Na początku listopada uczniowie wraz z dyrekcją i nauczycielami ze Szkoły Podstawowej im. Zbigniewa Pietrzykowskiego w Bestwince spędzili pięć dni w pięknym Toledo w Hiszpanii, gdzie realizowali projekt Erasmus+ Działajmy Razem.

Dyrekcja Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Bestwince, p. Renata Cichowska – Gaździak, realizowała „job shadowing”, który polegał na obserwacji pracy szkoły partnerskiej i obejmował uczestniczenie w zajęciach prowadzonych przez nauczycieli, rozmowy na temat systemu edukacji, sposobów oceniania oraz egzaminowania uczniów. Dodatkowo podczas spotkania z panią psycholog został poruszony temat uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Omówiono również problemy pojawiające się w szkole.

W tym samym czasie Gosia, Ada, Viktoria, Dawid, Filip i Rafał, uczniowie klasy szóstej oraz siódmej wraz z p. Katarzyną Sieczkowską, nauczycielką języka angielskiego oraz p. Katarzyną Furczyk, pedagogiem specjalnym – przeżywali swoją hiszpańską przygodę.

Po długiej podróży dotarli do Toledo, gdzie na dworcu zostali mile zaskoczeni – zobaczyli hiszpańskie rodziny, które czekały na nich z własnoręcznie wykonanymi transparentami.

W poniedziałek, 6 listopada, uczestnicy projektu zwiedzali szkołę CEIP Ciudad de Nara w Toledo. Wysłuchali prezentacji o najciekawszych zabytkach miasta, a następnie zaprezentowali filmik promujący szkołę w Bestwince oraz przybliżyli hiszpańskim kolegom faunę i florę naszego regionu. Był to również pierwszy dzień wspólnych warsztatów, w trakcie których uczniowie malowali EKOtorby z logo projektu.

We wtorkowy poranek udali się do Ratusza przy Plaza del Ayuntamiento w Toledo, gdzie spotkali się z pracownikami Wydziału Edukacji. Zwiedzili piękne wnętrza budynku oraz poznali jego historię. Dowiedzieli się także, że Toledo otrzymało tytuł „Miasta Przyjaznego Dzieciom” nadanego przez UNICEF. Po powrocie do szkoły wspólnie z hiszpańskimi dziećmi stworzyli globusy z balonów – zaznaczali na nich kontynenty oraz granice państw, a Polskę i Hiszpanię pomalowali według kolorów flag.

W środę pojechali na wycieczkę do Madrytu, gdzie z Puerta del Sol rozpoczęli zwiedzanie miasta. Wędrując historycznymi ulicami, zobaczyli Plaza Mayor, podziwiali Pałac Królewski oraz Operę. Wysłuchali bardzo ciekawych opowieści przewodnika, które dotyczyły miasta oraz jego symboli – m.in. Posągu Niedźwiedzia i Truskawkowego Drzewa. Przechodzili obok budynku Parlamentu, Plaza de Cibeles, aby zakończyć wycieczkę przy Puerta de Alcala. Pełni wrażeń wrócili do Toledo.

Czwartkowy dzień był również bardzo intensywny. Razem z hiszpańskimi przyjaciółmi uczniowie wybrali się do Finca El Borril – Centrum Fauny i Flory w Toledo. Sporo usłyszeli od przewodnika o roślinach oraz o zwierzętach występujących w okolicy Toledo. Po powrocie wspólnie zjedli obiad, w trakcie którego mieli okazję spróbować typowych potraw kuchni hiszpańskiej. Po południu czekała na nich jeszcze jedna atrakcja – spacer śladami historii miasta Toledo.

Piątek był ostatnim dniem hiszpańskiej przygody. Podczas warsztatów uczniowie przygotowali aniołki z papieru oraz obejrzeli film przygotowany przez gospodarzy, który nie tylko wywołał wiele wzruszeń, ale również uświadomił wszystkim, jak intensywny był ten tydzień. W szkolnej stołówce zjedli wspólny lunch, a następnie nadszedł czas pożegnania. Uczniowie wrócili do domów pełni niesamowitych wspomnień oraz nowych doświadczeń.

Katarzyna Furczyk

Źródło: bestwina.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights