25/05/2024

Maria Maroszek na gali finałowej XXIV edycji Nagrody Starosty Bielskiego im. ks. Józefa Londzina

0

Urodzony w 1862 w Zabrzegu ks. Józef Londzin to postać, która jest niewątpliwym wzorem dla wszystkich zajmujących się działalnością społeczną. Ten kapłan, a zarazem burmistrz Cieszyna, krzewiciel polskości, redaktor i regionalista patronuje od 1999 Nagrodzie Starosty Bielskiego. Już sama nominacja do nagrody jest wielkim sukcesem, każda gmina naszego powiatu przedstawia osobę wyróżniającą się bezinteresowną pracy dla swojej małej ojczyzny w bardzo różnych dziedzinach. W 2023 r. gmina Bestwina nominowała panią Marię Maroszek, sołtys sołectwa Bestwina, członkinię KGW Bestwinianki, byłą radną.

Uroczystość wręczenia nagrody miała miejsce 3 listopada w Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej. Starosta Andrzej Płonka serdecznie przywitał parlamentarzystów, samorządowców, księży z biskupem bielsko – żywieckim Romanem Pindlem na czele, a przede wszystkim samych nominowanych. Galę rozpoczął krótki występ Zespołu Regionalnego „Jasieniczanka” z Jasienicy, następnie w filmowej prezentacji przedstawiono kandydatów do nagrody. Przewodnicząca Kapituły, Alina Świeży-Sobel poinformowała, że w tym roku laureatką została pani Anna Jakubiec z Kalnej w gminie Buczkowice. Pani Maria Maroszek także zaprezentowała się bardzo dobrze, otrzymała dyplom, kwiaty i gratulacje z rąk starosty Andrzeja Płonki, biskupa Romana Pindla i licznej delegacji z gminy Bestwina, w skład której weszli wójt Artur Beniowski, przewodniczący Rady Gminy Bestwina Jerzy Stanclik, radni powiatu bielskiego Grzegorz Gawęda i Łukasz Pasierbek, radni gminy Bestwina Małgorzata Łukoś i Marcin Gac, dyrektor GBP Marzena Kozak, dyrektor GOK Grzegorz Boboń i reprezentantki Kół Gospodyń Wiejskich.

Muzycznym prezentem dla wszystkich obecnych tamtego wieczoru w BCK stał się występ zespołu „Tre Voci” – trzech młodych tenorów reprezentujących „classical crossover” – gatunek z pogranicza klasyki i muzyki popularnej. Utwory artystów polskich i zagranicznych zyskały w wykonaniu „Tre Voci” nowe, oryginalne brzmienie, wykonawcy nawiązali z publicznością żywy kontakt.

W 105 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości należy w szczególny sposób eksponować postawy prezentowane przez osoby nominowane do nagrody, w tym przez panią sołtys z Bestwiny. Otwarcie na drugiego człowieka bez dbania o honory, poklask czy odznaczenia, uśmiech, gotowość do promowania gminy poza jej granicami, edukacja regionalna najmłodszych pokoleń… Warto rozejrzeć się wokół siebie, być może odnajdziemy kolejnych ludzi wartych docenienia i wypromowania.

Sławomir Lewczak

Źródło: bestwina.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights