21/06/2024

Lokalna Organizacja Turystyczna Beskidy, Śląski Związek Żeglarski oraz Fundacja Promocji i Rozwoju Żeglarstwa BB Sailing Club zapraszają na 29. Memoriał Adama Banaszka, który rozpocznie się już jutro, 12 sierpnia  w Zarzeczu na Jeziorze Żywieckim.

Memoriał Adama Banaszka to wyjątkowa impreza organizowana na Jeziorze Żywieckim, ciesząca się ogromnym zainteresowaniem nie tylko miłośników sportów wodnych, ale również mediów. W trakcie memoriału tradycyjnie przeprowadzone zostaną zawody o Puchar Śląska w klasie Omega i Puchar Polski w klasie Optymist. Organizatorzy przewidują, że w 29. memoriale weźmie udział około 100 jachtów. 

Poza częścią sportową regaty mają bogaty program artystyczny. Sławne już stały się koncerty szantowe z udziałem Jurka Porębskiego, Andrzeja Koryckiego, Mechaników Shanty czyGrupy Furmana. 
Imprezy towarzyszące regatom będą się odbywały na terenie Wyspy w Zarzeczu, na przystani Klubu Żeglarskiego Halny oraz na terenach przyległych. 
program:
12 sierpnia 
11.00 – start do I wyścigu
16.00 – otwarcie sceny
20.00 – ogłoszenie wyników klas: kabinowa do 650 i powyżej 560, klasa wolna
20.30 – koncert

13 sierpnia 
10.00 – start do wyścigów klas Omega Standard, Omega Turystyczna, Optymist, Klasa ILCA4.
15.00 – uroczyste zakończenie regat. 

Warto przypomnieć, że patron memoriału Adam Banaszek był komandorem bielskiego klubu żeglarskiego. Zginął w tragicznych okolicznościach w czasie rejsu jachtem Dar Bielska, który zmierzał do Nowego Jorku na światowe obchody 500-lecia odkrycia Ameryki. Większość swojego życia poświęcił pracy z młodzieżą, dla której był nie tylko instruktorem, ale także wychowawcą. Był propagatorem żeglarstwa jako atrakcyjnej dyscypliny sportu i zarazem szkoły życia kształtującej charakter młodych ludzi. Zapamiętany został jako wspaniały człowiek. Dlatego postanowiono uczcić jego pamięć, organizując regaty jego imienia. Pierwsze wydarzenie przyciągnęło wielu amatorów żeglarstwa – w ten sposób zapoczątkowano cykliczne wydarzenie sportowe.
Memoriał Adama Banaszka w liczbach:
29 lat
4 Mistrzostwa Polski
6 Mistrzostw śląska
18 Pucharów Polski w klasie Omega
2 Puchary Polski w klasie 730
6.000 zawodników
35.000 uczestników imprezy 

Komitet Honorowy 29. Memoriału Adama Banaszka tworzą: minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda, marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski i prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski

JacK 

Źródło: UM Bielsko-Biała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights