20/07/2024

Szkolne schronisko “Hondrasik” się zmienia. Na lepsze.

0

Szkolne schronisko młodzieżowe w Szczyrku zmienia swoje oblicze. Nowoczesne świetlica i kuchnia dla gości – to ostatnie inwestycje w „Hondrasiku”, placówce działającej w strukturze Powiatowego Zespołu Placówek – Szkoły Mistrzostwa Sportowego Szczyrk. W roku szkolnym korzystają z niego młodzi sportowcy, uczniowie SMS-u.  

W ponad 100-letnim budynku u podnóża Skalitego mieściła się kiedyś szkoła, którą potem zaadaptowano na szkolne schronisko. Przy ul. Sportowej, tuż obok skoczni narciarskich znajduje się 50 miejsc noclegowych. Najczęstszymi gośćmi, z racji standardu i przystępnych cen, są: wycieczki szkolne, oazowe, harcerze, studenci i młodzi sportowcy, którzy przyjeżdżają w Beskidy na obozy.

Jak mówi Dorota Nikiel, odpowiedzialna za oświatę w powiecie bielskim, budynek jest leciwy, remonty są więc koniecznością. Przez lata niewiele było tu poważniejszych robót, zwykle kończyło się na malowaniu. „Mamy swoją wizję, ale ze względu na ograniczone finanse wybraliśmy drogę sukcesywnych niedużych inwestycji”- mówi członek zarządu powiatu.

Zmiany zauważają także przechodnie: nowością w zadbanym zielonym ogrodzie za schroniskiem jest drewniana wiata ze stolikami i ławami oraz palenisko. Jest także grill, udostępniany na życzenie grup. „Nie było u nas dotąd zadaszonego miejsca, w którym można byłoby prowadzić zajęcia  na zewnątrz pomimo deszczu. A wiadomo, że w górach pogoda szybko się zmienia” – mówi Dorota Nikiel. Ścieżki wybrukowano, pojawiły się nowe estetyczne magazyny: gospodarczy oraz sportowy, na sprzęt dla turystów. W całość wpasowano altankę śmieciową, są nowe furtki. Z kolei wewnątrz, oprócz nowych: kuchni i świetlicy po remoncie są również łazienki. Niedawno wymieniono także piętrowe łóżka w salach wieloosobowych. Jak mówią pracownicy schroniska stali bywalcy „Hondrasika” na widok zmian są w szoku i głośno wyrażają swój zachwyt.

Gołym okiem widać, że modernizacji wymaga elewacja obiektu znajdującego się przy głównej drodze w Szczyrku. „Na te prace staramy się pozyskać wsparcie z funduszy unijnych. W związku z tym, że część budynku jest wpisana do rejestru zabytków wymagana jest konsultacja z konserwatorem zabytków”- mówi Dorota Nikiel z bielskiego starostwa.

W Szkolnym Schronisku Młodzieżowym „Hondrasik” znajdują się pokoje wieloosobowe – 16, 10, 8 i 6 łóżkowe. Na drugim piętrze są 2 pokoje 3-osobowe i jedna ”czwórka”. Te mniejsze w roku szkolnym zajmowane są przez uczniów szczyrkowskiej szkoły mistrzostwa sportowego. Dla turystów są udostępnione sale wieloosobowe. Wszystkie pokoje są udostępne dla osób z zewnątrz w wakacje i ferie.

M.Fritz

Źródło: Powiat Bielski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights