21/05/2024

V Gminny Przegląd Pieśni Patriotycznej

0

Kraina, która się w  sercu zaczyna… Jubileuszowy, V Gminny Przegląd Pieśni Patriotycznej w Bestwinie

Jedenastego listopada 1918 zapamiętamy już na zawsze! – Słowa tego pięknego utworu wyśpiewała  razem z młodymi wykonawcami publiczność zgromadzona na sali gimnastycznej ZSP w Bestwinie. Przegląd wokalno-instrumentalny, który miał miejsce w dniu 18.11 pozwolił na przypomnienie sobie z lekcji historii kluczowych momentów związanych z odrodzeniem Polski – a niebagatelną rolę odgrywała w tym wszystkim również muzyka. Wszak za jednego z ojców niepodległości uznawany jest wybitny pianista, Ignacy Jan Paderewski. Pamiętano oczywiście także o marszałku Józefie Piłsudskim i o wysiłku zbrojnym polskich żołnierzy, ze szczególnym uwzględnieniem tych pochodzących z terenu gminy Bestwina.

W tej festiwalowej formule przegląd odbywa się po raz piąty, ale tak naprawdę ma już 23 lata, jeśli sięgniemy do jego początków przy parafii Wniebowzięcia NMP w Bestwinie – powiedziała organizatorka imprezy, Magdalena Wodniak-Foksińska. Trzeba dodać, że przegląd gminny to zarazem etap eliminacyjny diecezjalnego Przeglądu Pieśni Patriotycznej im. Małgorzaty Papiurek. Stąd znacząca rola Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w Bestwinie, ufundowała ona również nagrody. Z kolei nagrodę Grand Prix ufundował wójt gminy Bestwina Artur Beniowski, reprezentowany w dniu festiwalu przez sekretarza gminy Arkadiusza Maja.

270 uczniów i przedszkolaków zrzeszonych w zespoły wokalne, chóry, duety albo też występujących solo. W sumie – 15 uczestników. Liczby robią wrażenie i z pewnością niełatwo oceniać wykonawców, bardzo profesjonalnie przygotowanych przez instruktorów i nauczycieli muzyki. To jedno, bardzo dużo pracy trzeba było włożyć w wykonanie strojów i dekoracji. Na scenie dominowały biało – czerwone motywy, widzowie zobaczyli uczniów w strojach krakowskich, w mundurach, pojawiła się poza tym prawdziwa warszawska syrenka!

O podziale nagród zadecydowali jurorzy – Katarzyna Jabcoń (instruktorka muzyki, członkini zespołu KIWI), Łukasz Jonkisz (organista w parafii Niepokalanego Serca NMP w Kaniowie), Mateusz Zarzyka (prezes POAK w Bestwinie). Wśród gości znaleźli się rodzice, nauczyciele, dyrektorzy szkół (z dyrektor ZSP w Bestwinie Angeliką Gościk na czele), członkowie różnych stowarzyszeń i organizacji działających w gminie Bestwina.

Nikt z występujących nie odszedł z pustymi rękami, wszyscy otrzymali wspaniałe upominki. Laureatami nagród specjalnych, ceramicznych statuetek aniołów przyznanych przez Jury zostali:

Przedszkola – solo, duet, zespół do 6 osób: „Sześcionutki”; Bestwina

Przedszkola – chóry: „Żółwiki”; Bestwina

Klasy 1-3 – solo, duet: Tola Górny, Sara Furczyk; Bestwina

Klasy 1-3 – chóry: „The Bestwiniaki”; Bestwina

Klasy 4-6 – solo, duet: Alicja Dybczak; Bestwina

Klasy 7-8 – solo, duet: Maja Płoskonka, Amelia Szostak; Bestwina

Klasy 4-8 – chóry: „Cantata”; Bestwina

Chór „Cantata” zdobył Grand Prix przeglądu, a nagrodę wręczył sekretarz gminy Arkadiusz Maj. Specjalne podziękowania złożono na ręce pani Magdaleny Wodniak-Foksińskiej, dzięki której już kolejne młode pokolenie wie, że „Polska to taka kraina, która się w sercu zaczyna” – i umie to wyśpiewać

Sławomir Lewczak

Źródło: bestwina.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights