25/05/2024

Warsztaty kulinarne z KGW w Janowicach i w Bestwinie

0

Naturalne probiotyki – warsztaty kulinarne w Janowicach i w Bestwinie

W okresie jesiennym, gdy o infekcję bardzo łatwo, z pomocą przychodzi sama natura. Nasze babcie i mamy umiejętnie wykorzystywały jej dary, przyrządzając zdrowe i smaczne produkty spożywcze. Kiszona kapusta to prawdziwe „superfood”,  jest świetnym źródłem witamin z grupy A, witaminy C, K, E, magnezu, potasu, żelaza, wapnia, błonnika pokarmowego. Pomaga w odbudowie bakteryjnej flory jelitowej, obniża poziom cholesterolu, zapobiega rozwojowi miażdżycy.

Członkinie naszych KGW od kilku lat zapraszają dziewczęta i chłopców ze szkół podstawowych do poznawania tajników kiszenia kapusty. 12 października Koło Gospodyń Wiejskich w Janowicach zorganizowało specjalne warsztaty, na których uczniowie z ZSP Janowice połączyli teorię z praktyką. Pani Urszula Kal opowiedziała o właściwościach kiszonej kapusty, a przewodnicząca Krystyna Norymberczyk wspólnie z innymi paniami nadzorowała cały proces tworzenia własnych słoików wypełnionych „bombą witaminową”. Koper, kminek, marchewka, sól… nie zapomniano o żadnym z kluczowych składników i bawiono się naprawdę dobrze. Każdy uczestnik zabrał przygotowaną przez siebie porcję do domu.

Z kolei 18 października w siedzibie OSP Bestwina odbyła się kolejna odsłona projektu „Tradycja i Kultura”. KGW „Bestwinianki” wraz z przewodniczącą Urszulą Orłowską i sołtys Bestwiny Marią Maroszek, przy współpracy z dyrektor GBP Marzeną Kozak zaprosiły do kiszenia kapusty według dawnych metod: Było ręczne szatkowanie, deptanie w beczce i przygotowywanie specjału z dodatkiem jabłka. To prawdziwa lekcja historii; pokolenie urodzone jeszcze w latach 80 pamięta domowe akcje kiszenia, później korzystano z produktów gotowych. Wraz z modą na „produkty rzemieślnicze” wraca jednak trend na zrobienie czegoś pysznego we własnym zakresie – i obyśmy korzystali z babcinych przepisów jak najczęściej.

Sławomir Lewczak

Źródło: bestwina.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights