15/07/2024

200 tysięcy na ochronę i promocję pszczelarstwa

0

Rozstrzygnięto tegoroczna edycję konkursu „Śląskie dla pszczół”. Zarząd Województwa Śląskiego rozstrzygnął dwa konkursy w obszarze ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego.

Symboliczne czeki wręczono dziś w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”.

– Prace związane z ochroną pszczelarstwa rozpoczęły się już w 2002 roku – przypomniał podczas uroczystości członek Zarzadu Województwa Śląskiego Grzegorz Boski. – Jako zarząd Województwa Śląskiego analizujemy potrzeby różnych środowisk, także związanych z pszczelarstwem. Tak oto powstał dokument pn. „Rozwój pszczelarstwa do 2030 roku”. Dzisiejsza uroczystość jest pokłosiem tej strategii. Gratuluję projektów, które okazały się najlepsze. Trzymam kciuki za ich realizację i za efekty, które przyniosą. Zapewniam, że Wasze środowiska są przedmiotem troski samorządu województwa. Pszczelarstwo łączy bowiem aspekty ochrony środowiska z dziedzictwem kulturowym i innymi ważnymi aspektami rozwoju naszego regionu.

W uroczystości uczestniczyli także radni Sejmiku Województwa Śląskiego: Alina Bednarz, Marek Bieniek, Rafał Kandziora, Marek Kopel, Urszula Koszutska, Alina Nowak oraz Jarosław Szczęsny.

W ramach otwartego konkurs ofert pn.: „Śląskie dla pszczół” w 2023 roku sześć podmiotów otrzyma łącznie 150 000 zł na wsparcie działań w zakresie ochrony pszczół miodnych, owadów zapylających, edukacji ekologicznej i promocji pszczelarstwa na terenie Województwa Śląskiego. Dofinansowanie otrzymały:

  • Regionalny Związek Pszczelarzy w Częstochowie na zadanie: Pszczoła miodna podstawą bioróżnorodności (29 104,00 zł)
  • Stowarzyszenie Pszczelarzy “Beskidzkie Trutnie” na zadanie: Cykl warsztatów “Zdrowe pszczoły – zdrowy człowiek” (30 000,00 zł)
  • Stowarzyszenie Pszczelarskie Ziemi Kłomnickiej na zadanie: „Promocja pszczelarstwa poprzez ochronę pszczół miodnych, owadów zapylających i edukację ekologiczną (27 970,00 zł)
  • Fundacja Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego na zadanie: Pszczoła Plus 2023 (30 000,00 zł)
  • Stowarzyszenie Działań Lokalnych – Spichlerz na zadanie: Zaprzyjaźnij się z kornutką (13 379,00 zł)
  • Fundacja Dobry Widok na zadanie: Czas na pszczoły! (19 547,00 zł)

Celem drugiego konkursu „Święto miodu” jest promocja i popularyzacja pszczelarstwa na terenie województwa śląskiego. W czasie wydarzenia mają zostać zrealizowanie działania z zakresu upowszechniania wiedzy nt. roli i znaczenia pszczół dla środowiska i człowieka, ich ochrony, znaczenia produktów pszczelich oraz ich walorów zdrowotnych i odżywczych, tradycji pszczelarskich i bartniczych. 50 000 zł na organizację imprezy otrzymał Beskidzki Związek Pszczelarzy „Bartnik”. „Święto miodu” odbędzie się 16 września br. w Amfiteatrze pod Grojcem w Żywcu.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights