Michał Pazdan w ZSP Kaniów
Z nowohuckich podwórek na największe światowe stadiony – tak chyba najkrócej można streścić ciekawą i nieoczywistą karierę Michała Pazdana. Zaczął grać w piłkę późno jak na zawodowca – dopiero w wieku 10 lat. Nie uczęszczał do żadnych szkół sportowych, a jednak ciężką pracą doszedł na sam szczyt, w swoim czasie był jednym z najbardziej rozpoznawalnych piłkarzy naszej drużyny narodowej. Jak każdy rasowy obrońca nie boi się czerwonych kartek i goli samobójczych, uwielbia wysiłek fizyczny i zastanawia się nad karierą trenerską – te i inne ciekawostki przybliżył uczniom szkoły podstawowej w Kaniowie sam Michał Pazdan, a działo się to 27 listopada na specjalnie zorganizowanym spotkaniu.
W seniorskiej reprezentacji Polski Michał Pazdan wystąpił 38 razy, solidnie prezentował się również na boiskach ligowych. Przywdziewał barwy Hutnika Kraków, Górnika Zabrze, Jagiellonii Białystok, Legii Warszawa i tureckiego MKE Ankaragücü. Aktualnie gra w KS Wieczysta Kraków (III liga, gr. IV). Kibice chyba najlepiej zapamiętali piłkarza z Mistrzostw Europy 2016 w Francji, gdzie rozegrał na pozycji obrońcy bardzo dobre spotkania, wraz z kolegami z drużyny i trenerem Adamem Nawałką docierając do ćwierćfinału.
Zachęceni przez dyrektor Agatę Szypułę i wójta Artura Beniowskiego uczniowie z Kaniowa praktycznie przez cały czas trzymali dłonie w górze, starając się zadać utytułowanemu gościowi jak najwięcej pytań – czy woli Ronaldo, czy Messiego, jaką najładniejszą bramkę strzelił, kim się inspirował, jak będzie wyglądało jego dalsze życie… Zawodnik cierpliwie odpowiadał i zrewanżował się publiczności konkursami. Najpierw wiedzowym, a później sprawnościowym, polegającym na żonglowaniu piłką. Dla najlepszych przewidziano atrakcyjne nagrody, w tym książki z autografem. Po spotkaniu był czas na autografy, przybijanie „piątek” i wspólna fotografię. Michał Pazdan życzył każdemu odwagi i determinacji w realizowaniu marzeń, a od uczniów i od wójta Artura Beniowskiego otrzymał upominki.
Zaproszenie Michała Pazdana do Kaniowa było możliwe dzięki wójtowi i Urzędowi Gminy w Bestwinie oraz Ministerstwu Rodziny i Polityki Społecznej (kampanie „Z rodziną po sukcesy”, „Po pierwsze Rodzina”).
Sławomir Lewczak
Źródło: bestwina.pl