25/05/2024

Akcja „Świeć przykładem – noś odblaski” w Kaniowie i w Bestwinie

0

Odblaski ratują życie – akcja w Bestwinie i w Kaniowie

Wraz z nastaniem sezonu jesienno – zimowego wzrasta ryzyko zdarzeń drogowych z udziałem pieszych i rowerzystów. Przyczyną jest niedostateczna widoczność, spowodowana przez szybciej zapadający zmrok i zmienne warunki pogodowe. Dlatego też warto mieć przy sobie nawet niewielki element odblaskowy. Policja wyjaśnia, że zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Coroczna akcja „Świeć przykładem – noś odblaski” zawitała 31 października do Kaniowa i do Bestwiny. Dziennikarze Radia Bielsko wspólnie z policjantami, Ochotniczą Strażą Pożarną i Bielskim Pogotowiem Ratunkowym rozdawali chętnym opaski odblaskowe i przekonywali do ich używania. Inicjatywę wsparł wójt gminy Bestwina Artur Beniowski, który również włączył się w rozprowadzanie wyjątkowych prezentów. W Kaniowie akcja odbywała się przed szkoła podstawową (z panią dyrektor Agatą Szypułą i nauczycielami), natomiast w Bestwinie – przed Domem Strażaka. Ciekawostką był fakt udziału w przedsięwzięciu  uczestników „Marszu Świętych”, jaki wyruszył z kościoła Wniebowzięcia NMP w Bestwinie. Dzieci w pomysłowych przebraniach także skorzystały z możliwości otrzymania odblasku.

Komenda Miejska Policji w Bielsku – Białej przypomina:

1. Noś odblaski – nie gadżety!
Przy zakupie odblasku zwróć uwagę czy został na nim umieszczony znak CE, nazwa producenta i typ wyrobu oraz czy jest dołączona instrukcja użytkowania. Brak tych elementów oznacza, że jest to gadżet – a nie odblask.

2. Bądź widoczny – nie zasłaniaj!
Sprawdź, czy elementy odblaskowe nie są zasłonięte np. przez szalik, torbę czy plecak.

3. Dbasz o zdrowie? Świeć Przykładem!
Lubisz biegać? Używaj elementów odblaskowych, jeśli nie masz na stałe wszytych w ubranie sportowe.

4. Kochasz? Zadbaj o bezpieczeństwo!
Zadbaj, aby Twoi bliscy byli widoczni na drodze i używali elementów odblaskowych.

5. Myśl i żyj!
Korzystaj z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku – z pobocza. Idąc poboczem lub jezdnią, idź lewą stroną drogi. Zachowaj szczególną ostrożność, przechodząc przez jezdnię.

Foto: Komenda Miejska Policji w Bielsku-Białej, Parafia Wniebowzięcia NMP w Bestwinie, OSP Bestwina

Źródło: bestwina.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights