20/07/2024

Artyści uliczni opanują sąsiednie miasto

0

Jedną z atrakcji przeglądu będzie sztuka Teatru Świat, który już występował w naszym mieście, fot. Lucek Cykarski/Bielskie Centrum Kultury

Wyjątkowe wydarzenie odbędzie się 16 września w Bielsku-Białej. Mowa o I Przeglądzie Artystów Ulicznych BBusking. Pokazy będzie można zobaczyć aż w czterech miejscach na terenie miasta.

Czym jest busking? To różnorakie widowiska artystyczne – zaczynając od muzyki przez akrobacje po pantomimę i kuglarstwo – prezentowane w miejscach publicznych, mające dostarczyć rozrywki przypadkowym przechodniom. Artyści występują ze swoimi programami licząc na gratyfikację w gotówce, w formie zbiórki do kapelusza.

Organizator wydarzenia – Kapelusznik – Kolektyw Artystyczny – zaprasza do czterech punktów artystycznych na terenie miasta.
Jeden z przystanków będzie umiejscowiony na placu Wojska Polskiego, gdzie teatr uliczny na szczudłach zaprezentuje Teatr Świat.
Teatr Świat – Dawniej Teatr Świat(ł)a – to grupa uliczna założona przez Katarzynę Michnę. Teatr dobrze dał się poznać mieszkańcom dzięki swoim występom przed Punktem 11. Znani są ze swoich występów w sztukach Kwiat Paproci czy Dziewczynka z zapałkami.
O sobie mówią tak: Teatr Świat – bo mamy swój świat i poruszamy tematy współczesnego świata, często inspirując się znanymi bajkami i baśniami. Tworzymy widowiskowe pokazy uliczne, wykorzystując potencjał teatru, tańca, kuglarstwa i szczudlarstwa.
Na placu Wojska Polskiego odbędzie się premiera nowego spektaklu Blask – bo ludzie rzadko zauważają światło w swoim życiu, są ślepi, zapatrzeni w siebie i nie dostrzegają piękna otaczającego świata.
Spektakl Blask chce zwrócić uwagę na to, jak ważne w życiu jest światło – symbol witalności, energii, motywacji, pasji, zabawy.
Sztuka będzie wystawiana o godzinie 14.40, 16.00 i 17.20.

Wcześniej, bo od godziny 13.00 na placu Chrobrego odbędą się występy akrobatki i mistrzyni świata Julii Dynak.

Również ok. godziny 13.00 na placu przed Teatrem Lalek Banialuka zadomowią się żonglerzy. Wystąpią Paweł Czarnik oraz Banan Chiquita. Ci, którzy będą chcieli spróbować swoich własnych sił w żonglerce, mogą wziąć udział w warsztatach kuglarskich o godzinie 13.30 i 16.30.

Natomiast od godziny 16.30 w Centrum Hobbystycznym Strefa przy ul. Gazowniczej 21A odbędzie się przegląd artystów kolektywu Kapelusznik. Będą pokazy tańca orientalnego, iluzji, warsztaty kuglarskie, festiwal baniek mydlanych oraz finał wydarzenia w wykonaniu Teatru Ognia Tesserakt.

Występy będą odbywać się przez cały dzień – każdy zdąży zobaczyć wszystkie atrakcje.

oprac. ek

Źródło: UM Bielsko-Biała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights