25/05/2024

Pierwszy w historii Beskid Bike Fest w Bielsku-Białej odbędzie się 26-27 sierpnia. Trzy organizacje – Happy Bike Beskidy, Enduro Trails  i Joy Ride połączyły siły, by przygotować uczestnikom wydarzenia wielkie targi, solidne zawody i efektowne pokazy rowerowe. Jeśli jesteś fanem dwóch kółek, to zdecydowanie nie może cię zabraknąć w najbliższy weekend na bielskich Błoniach.

Sobota – 26 sierpnia to moc atrakcji dla każdego. O godzinie 20.00 koncert da Grubson, a półtorej godziny później odbędzie się finałowy, nocny pokaz dirt jumpingu w wykonaniu zawodników polskiej i światowej czołówki tego sportu. Dirt jumping to rowerowe akrobacje na wysokości sześciu metrów nad ziemią, zawodnicy będą wznosić się nad ścianą ognia. To jednak nie koniec atrakcji, przy dobrej muzyce serwowanej przez dj’ów wydarzenie potrwa do 2.00. W ciągu dnia organizatorzy zaplanowali cztery pokazy dirt jumpingu – kolejno o godz. 13.00, 15.00, 17.00 i 19.30. Wcześniej, o 7.00 rano, rozpoczną się zawody Garmin Enduro Trails, dekorację uczestników zaplanowano na godzinę 18.00. Między 14.00 a 15.00 odbędą się warsztaty cukiernicze z Piekarnią Cukiernią Bronowscy, a o 19.00 hiphopowe popisy muzyczne Alien x Bubas.
Niedziela upłynie pod znakiem zawodów rowerowych dla dzieci – Riders Lodge Pumptrack Race – Eco Sport, te zaczną się o godzinie 10.30. Trzykrotnie, o 14.00, 15.00 i 16.00 odbędą się pokazy stunt MTB, przed publicznością wystąpi Kamil Kobędzowski, finalista Mam Talent.  MTB stunt – to dyscyplina, która wywodzi się z jazdy na jednym kole na motocyklach. Są to tricki na równej nawierzchni – akrobacje na jednym kole oraz akrobacje – stanie na rękach, stanie na głowie na rowerze.
Wydarzeniu przez dwa dni będą towarzyszyły ogromne targi JoyRide – wystawa sprzętu sportowego i testy rowerów. Więcej informacji na Facebooku Beskid Bike Fest.

– Jest więc i część sportowa, i część komercyjna, i ta część dla każdego, czyli to, co robimy my, jako Happy Bike Beskidy – mówiła podczas konferencji prasowej na placu Bolesława Chrobrego, promującej Beskid Bike Fest, główna organizatorka wydarzenia Anna Kowalczyk. – To są skoki dirt jumping, które charakteryzują się tym, że zawodnicy korzystają ze skoczni sześć metrów nad ziemią. W tym roku mamy uczestników światowej i polskiej klasy. Do tego nocny pokaz razem z fire show. To w sobotę. Natomiast w niedzielę zawody pump truck dla dzieci i pokazy finalisty programu Mam Talent Kamila Kobędzowskiego – zapraszała Kowalczyk.

Wszystko zacznie jednak część sportowa, czyli Garmin Enduro Trails.

– Zawody enduro w zasadzie zaczną się już w środę, kiedy to opublikujemy trasę – mówił odpowiedzialny za zmagania Kuba Jonkisz. – Wszyscy z niecierpliwością czekają na uchylenie rąbka tej tajemnicy. W czwartek i w piątek odbędą się treningi na około 40-kilometrowej trasie z czterema, pięcioma odcinkami specjalnymi, na których będziemy mierzyć czas. Główny wyścig odbędzie się w sobotę, o godz. 8.30 jest wyjazd pierwszych zawodników. Odcinki specjalne w przeważającej części są zjazdowe, ich czas jest mierzony w dół i trzeba je przejechać zgodnie z limitem wyznaczonym przez organizatora. Zawodnicy kończą około godziny 18.00. Później dekoracja. Cały dzień fajnego ścigania – podsumował.

Beskid Bike Fest to także dwa dni targów JoyRide – wystawy sprzętu sportowego i testów rowerów.

– Do Bielska-Białej przyjedzie cała masa specjalistów od rowerów. Będziemy mieli 30 stoisk, kilkadziesiąt marek – od rowerów podstawowych – dziecięcych, poprzez analogowe, po elektryczne, ochraniacze i osprzęt – wszystko, co jest potrzebne do jazdy na rowerze, zarówno dla zawodników, jak i amatorów. Na pewno na targach każdy znajdzie coś dla siebie – mówił Szymon Syrzistie z JoyRide.

Odpowiedzialny za dirt jumping Krzysztof Magiera zapraszał na niesamowite show.

– Ten, kto był na Happy Bike Beskidy w ubiegłym roku, wie, jak to wszystko wyglądało – było spektakularnie, dużo ognia, dobrej muzyki, a w tym roku będzie jeszcze lepiej, jeszcze wyżej i więcej całej tej otoczki. Zadbamy o to, aby każdy wyszedł z efektem – wow! Nowością będą skoki młodych zawodników. To trzeba po prostu zobaczyć – mówił K. Magiera.

Prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski przekonywał, że mieszkańcy oczekują tego typu imprez bo zainteresowanie sportami rowerowymi rośnie. I to nie tylko tymi ekstremalnymi. Wielu bielszczan z powodzeniem wykorzystuje jednoślady do codziennego transportu.

– Ścieżki zjazdowe, nie tylko na terenie naszej gminy, ale też okolicznych miejscowości mocno się rozwijają. Jako miasto możemy być dumni, że jest to jedna z największych tego typu rowerowych sieci w Europie, a jej dalszy rozwój jest pewny. Ta dyscyplina jest bardzo popularna, nie tylko wśród wielu bielszczan, ale wśród turystów – ludzie przyjeżdżają tu z drugiego końca Polski, aby skorzystać z naszych tras. Mieszkańcy oczekują też imprez rowerowych. Wiemy to chociażby po ubiegłorocznym evencie – Happy Bike Beskidy, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Coraz więcej mieszkańców jeździ na rowerach, nie tylko tych zjazdowych, sportowych, ale generalnie używa ich jako środka transportu po mieście – co też wpisuje się w realizowany przez nas plan budowy ścieżek rowerowych w Bielsku-Białej – mówił prezydent. – Z branżą turystyki wiążemy przyszłość miasta. Jeżdżąc po Europie, często słyszę, że Bielsko-Biała jest kojarzona jako miejsce z bardzo dobrze przygotowanymi ścieżkami zjazdowymi – dodał.

W całym wydarzeniu uczestniczy też Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej, organizując koncert.

– W sobotę na scenie na Błoniach wystąpi Grubson. Koncert jest bezpłatny – zapraszała dyrektorka BCK Małgorzata Chełchowska-Rak.

Miasto Bielsko-Biała jest głównym partnerem Beskid Bike Fest.

Emilia Klejmont

26 sierpnia
7.00 – 17.00 – zawody Garmin Enduro Trails
18.00 – ogłoszenie wyników i dekoracja
pokazy dirt jumping 13.00, 15.00, 17.00, 19.30, 21.30
14.00 – 15.00 – warsztaty cukiernicze z Piekarnią Cukiernią Bronowscy
19.00 Alien x Bubas – Hip Hop Showcase
20.00 – 21.30 koncert Grubsona
21.30 pokaz finałowy dirt jumping wraz z fire show
22.00 – 2.00 – impreza dj – prowadzący Alien & Bubas

27 sierpnia
10.30 – rowerowe zawody dla dzieci – Riders Lodge Pumptrack Race – Eco Sport
pokazy stunt MTB: Kamil Kobędzowski finalista Mam Talent 14.00, 15.00, 16.00

Źródło: UM Bielsko-BIała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights