15/07/2024

Trwają zapisy na wydarzenia w ramach Dni Bielska-Białej w Centrum Edukacji Ekologicznej Ekosynteza. To zupełnie nowe miejsce na mapie naszego miasta. Jedno z wydarzeń to warsztaty ekologiczne, drugie – spacer przyrodniczy z przewodnikiem. Oba odbędą się 2 września.

Zapisy na wydarzenia są elektroniczne i odbywają się na stronie internetowej pod adresem https://ekosynteza.bielsko-biala.pl/.

Ekologiczne warsztaty edukacyjne Swoje środowisko znamy i BBardzo kochamy odbędą się 2 września w godzinach 10.00-12.30 w Centrum Edukacji Ekologicznej Ekosynteza przy ul. Grotowej 11. Nowo otwarte centrum służy propagowaniu praktycznej wiedzy i zdobywaniu potrzebnych umiejętności w zakresie ekologii oraz poszanowania środowiska naturalnego. Warsztaty dedykowane są dzieciom w wieku 6-12 lat. W planach są dwie edycje dla maksymalnie 100 dzieci wraz z opiekunami. Liczba miejsc jest ograniczona. Warsztaty oparte będą na twórczej aktywności najmłodszych, którzy ozdobią ekologiczne plecaki motywem przyrodniczym, nauczą się – jak siać i pielęgnować zioła, jak rozpoznawać i korzystać z darów rodzimego lasu i jak korzystać z dobrodziejstwa odnawialnych źródeł energii.

W tym samym miejscu, również 2 września, zaplanowano dendrologiczny spacer przyrodniczy pod okiem doświadczonego edukatora. Będzie można zgłębiać tajniki rodzimych drzew i ich znaczenie dla naszego ekosystemu oraz egzystencji. W bezpłatnym spacerze mogą wziąć udział zainteresowani mieszkańcy miasta wraz z dziećmi. Spacer zacznie się w ogrodzie na terenie centrum o godzinie 10.00 i potrwa około dwóch godzin, kolejny zacznie się o 13.00 i potrwa do 15.00. Liczba miejsc również jest ograniczona.

Warto dodać, że na terenie Ekosyntezy, też w ramach Dni Bielska-Białej, ale już 3 września o godzinie 11.00, odbędzie się jeszcze jedno wydarzenie – tym razem bez zapisów. To słuchowisko plenerowe O mniejszych braciszkach św. Franciszka przygotowane przez Teatr Lalek Banialuka.

Czytanie performatywne, zrealizowane w formie słuchowiska, opowiada o świętym Franciszku, jego podróżach i spotkaniach z ludźmi i zwierzętami. W dowcipny i mądry sposób przedstawia zachwyt, z jakim święty odbierał świat, jego wdzięczność za kolejne spotkania i każde, nawet najmniejsze stworzenie. Święty Franciszek, poprzez swój szacunek do przyrody, stał się patronem ekologów – wzorem do naśladowania. Jego wiara, radość życia, chęć niesienia pomocy innym i dzielenia się szczęściem to znakomity temat na familijną opowieść, snutą na łonie natury.

Czytanie odbędzie się na terenie Centrum Edukacji Ekologicznej Ekosynteza – w ramach otwarcia placówki – i będzie wzbogacone m.in. muzyką na żywo i innymi efektami dźwiękowymi. By uczestnicy mogli się w nie wsłuchać i w pełni oddać wrażeniom, organizatorzy zachęcają do przyniesienia ze sobą koców i znalezienia sobie miejsca na trawie.

oprac. ek

Źródło: UM Bielsko-Biała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights