26/05/2024

Wojciech Korfanty – znany i nieznany

0

Współpraca Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej z Książnicą Beskidzką oraz katowickim IPN-em zaowocowała pomysłem zorganizowania w Bielsku-Białej wystawy poświęconej Wojciechowi Korfantemu. Jak wiadomo, rok 2023 to rok właśnie tego wybitnego śląskiego działacza i polskiego patrioty, co stało się na mocy uchwały podjętej przez Sejmik Województwa Śląskiego. Dokładnie 2 tygodnie temu minęła 84 rocznica śmierci Korfantego. Zmarł on 17 sierpnia 1939 roku i został  pochowany na cmentarzu Parafii Niepokalanego Poczęcia przy ulicy Francuskiej w Katowicach.

Wystawa w Bielsku-Białej  nosi tytuł Znany i nieznany Wojciech Korfanty: powstaniec, polityk, więzień. Będzie ona do obejrzenia od 4 do 29 września b.r. w Dzielnicowej Bibliotece Publicznej przy ul. 11 listopada 40. Jednocześnie w czwartek, 14 września o godz. 17.00 ROK zaprasza na wernisaż tej wystawy.  Będzie to dobra okazja, aby porozmawiać o Korfantym. Gościem specjalnym wernisażu będzie dr hab. Miłosz Skrzypek, historyk z Uniwersytetu Śląskiego, który dokona tematycznego wprowadzenia.

Dziennikarz i publicysta, potem poseł do niemieckiego Reichstagu. W czasie zmagań o przynależność Śląska polski komisarz plebiscytowy i przywódca III Powstania Śląskiego. W niepodległej Polsce poseł na Sejm  i wicepremier w rządze Wincentego Witosa.  Równolegle poseł do Sejmu Śląskiego i symbol sprzeciwu wobec władzy, zwłaszcza po przewrocie majowym. Aresztowany, spędził 5 lat w więzieniu w Brześciu . Wypuszczony na wolność  udał się na emigrację do Czechosłowacji.  Opuszcza ten kraj bezpośrednio przed wkroczeniem wojsk niemieckich i przez Francję wraca do Polski. Znowu aresztowany. Zwolniony po kilku miesiącach osadzenia, w sierpniu 1939 roku, w wieku 66 lat umiera z powodu nowotworu wątroby. 

Wojciech Korfanty – znany i nieznany

  •  4 – 29 września
     wydarzenia
  •  Dzielnicowa Biblioteka Publiczna
    ul. 11 Listopada 40,

Źródło: Pełna Kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights